Πεζοπορία ιδανική για τις καιρικές συνθήκες της εποχής, οργανώνει την Κυριακή 24 Ιουλίου ο Ορειβατικός Σύλλογος Αγίου Νικολάου.
Περιλαμβάνει την παραλία της Αγριόμαντρας, τον αρχαιολογικό χώρο του Χρυσοκάμινου και το Σπήλαιο του Θεριόσπηλιου με τον εντυπωσιακό διάκοσμο. Η πεζοπορία θα ολοκληρωθεί στη γνωστή παραλία του Θόλους.
ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ: από Άγιο Νικόλαο (Κ.Καραμανλή 23, S/M ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΣ), την Κυριακή το πρωί στις 8:00. Για όσους επιθυμούν να έρθουν κατευθείαν στο ΚΤΕΟ Καβουσίου το αργότερο 8.30 να είναι εκεί. Η μετάβαση στην περιοχή θα γίνει με δικά μας αυτοκίνητα.
ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΠΕΖΟΠΟΡΙΑΣ: περίπου 4 ώρες (με τις απαραίτητες στάσεις)
ΑΠΟΣΤΑΣΗ: 9.000 μέτρα
ΒΑΘΜΟΣ ΔΥΣΚΟΛΙΑΣ: 1
ΑΡΧΗΓΟΣ: Λεωνίδας Κλώντζας (6944782507).