Ξεκινάει η διαδικασία κατάθεσης αιτήσεων εγγραφής και επανεγγραφής στους παιδικούς σταθμούς του Δήμου Μινώα Πεδιάδας (Αρκαλοχωρίου και Καστελλίου), για το σχολικό έτος 2023-2024.
Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να υποβάλλουν τις αιτήσεις τους στους παιδικούς σταθμούς του Δήμου και σε συνεννόηση (ραντεβού) με τις υπεύθυνες υπαλλήλους των παιδικών σταθμών, από Δευτέρα 15/05/2023 έως και Τετάρτη 31/05/2023, και ώρες: 08:00 π.μ.-14:00 μ.μ.
Στους παιδικούς σταθμούς θα φιλοξενηθούν παιδιά που κατά την ημερομηνία έναρξης της λειτουργίας τους (01/09/2023) θα έχουν συμπληρώσει την ηλικία των 2.5 ετών.
Τα εγγραφόμενα παιδιά θα προέρχονται κατά κύριο λόγο από την περιοχή του Δήμου Μινώα Πεδιάδας στον οποίον κατοικούν, χωρίς να αποκλείεται η δυνατότητα εγγραφής εκείνων που διαμένουν σε όμορο Δήμο, αν υπάρχει κενή θέση ή με την εγγραφή τους εξυπηρετείται οξυμμένη κοινωνική ανάγκη των γονέων, η οποία αιτιολογείται επαρκώς από τους ενδιαφερόμενους γονείς.
Την ευθύνη υποβολής των αιτήσεων θα έχουν αποκλειστικά οι γονείς ή οι έχοντες την επιμέλεια του/των τέκνων.