Τιμήθηκαν για την μεγάλη προσφορά τους – καθένας με την ιδιότητά του- στο ιστορικό Μοναστήρι του Αγίου Γεωργίου του Επανωσήφη, ο περιφερειάρχης Κρήτης Σταύρος Αρναουτάκης και ο επιχειρηματίας Αντώνης Καράτζης.
Οι τιμητικές βραβεύσεις έγιναν στην διάρκεια εκδήλωσης που οργάνωσε ο σύλλογος Φίλων του Μοναστηριού, όπου τις πλακέτες απένειμαν ο ηγούμενος της Μονής και Πρωτοσύγκελος της Αρχιεπισκοπής κ. Βαρθολομαίος, μαζί με τον πρόεδρο του συλλόγου Κώστα Σταυρακάκη.
Ο περιφερειάρχης, όπως και ο γνωστός επιχειρηματίας, χειροκροτήθηκαν θερμά από τους πολυάριθμους παρευρισκόμενους, ενώ εγκώμια στους τιμώμενους έπλεξαν τόσο ο ηγούμενος, όσο και ο πρόεδρος του συλλόγου Φίλων της Μονής.