Οι μικροί του Εργοτέλη πήραν τη νίκη στην Επισκοπή

Στο πρώτο του παιχνίδι για το πρωτάθλημα Νέων Κ20 της Σούπερ Λιγκ 2 ο Εργοτέλης με γκολ του Νικολακάκη πήρε το τρίποντο και μάλιστα εκτός έδρας επικρατώντας της Επισκοπής με σκορ 1-0.

Η πρώτη ευκαιρία ήρθε μόλις στο 7’ για τον Εργοτέλη με τον Λαμάι να μπαίνει στην περιοχή και  τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να μπλοκάρει.

Στο 26’′έγινε το 0-1 όταν ο Σπυριδάκης εκμεταλλεύτηκε λάθος των γηπεδούχων και  τροφοδότησε  τον Νικολακάκη ο οποίος με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ.

Οι «κιτρινόμαυροι» συνέχιζαν να πιέζουν και στο β’  μέρος για ένα ακόμα γκολ και στο 79’ έχασαν διπλή ευκαιρία. Ο Φραγκιαδάκης μπήκε στην περιοχή, σούταρε από πλάγια θέση με τον Μπερβανάκη να αποκρούει και στην συνέχεια ο Πακιουφάκης πήρε το ριμπάουντ σουτάροντας πάνω από το δοκάρι.

Στο 85′ το απευθείας φάουλ του Τσιλεδάκη έδιωξε εντυπωσιακά ο Ψιμόπουλος ενώ στην αμέσως επόμενη φάση ο Εργοτέλης είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει  τα γκολ του καθώς μετά από φάουλ, ο Πακιουφάκης σούταρε δυνατά στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι.

ΕΠΙΣΚΟΠΗ: Μπερβανάκης, Αλεξάκης, Μουτσάι (46’ Μέτα), Σέχου (79’ Παπαπαναγιώτου), Αγγελόπουλος, Τσιλεδάκης, Τραϊτοράκης, Μεργέμογλου, Τζωρτζινάκης, Πεκίνι (65’ Τζαμτζίου, 87’ Κανανάι), Καφετζής

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Ψιμόπουλος, Σπυριδάκης, Κοτσίνης, Χότζα, Πατελάκης, Βουϊδάσκης, Νικολακάκης Γ. (86’  Τσαμπουράκης), Σπυριδάκης Ι. Λαμάι (67’ Τσαμαντιώτης), Δασκαλάκης Α. (79’ Φραγκιαδάκης Εμμ.), Πακιουφάκης.

Ταουσιάνης και Βούζας πριν το χθεσινό ματς

Ήττα για τον Ηρόδοτο στο Αστρίτσι

Με ανατροπή στο σκορ η ομάδα Κ20 των Χανίων επικράτησε του Ηροδότου  με 2-1 στο Αστρίτσι για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι διεξήχθη κάτω από δύσκολες καιρικές και γηπεδικές συνθήκες, με τους γηπεδούχους να ανοίγουν το σκορ στο 14’, αλλά τα Χανιά να… απαντούν άμεσα (16’) με τον Σταματάκη. Στη συνέχεια χάθηκαν εκατέρωθεν ευκαιρίες μέχρι το ημίχρονο, ενώ στο δεύτερο 45λεπτο κυριάρχησε η δύναμη.

Αφού πρώτα έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Μυφτάρι τα Χανιά τελικά έφτασαν στη νίκη με πλασέ του Γαϊτάνη στο 83’.