Πόρος – Γιούχτας
Μεγάλη νίκη πέτυχε χθες ο Γιούχτας επί του Πόρου στο Μαρτινέγκο

Τρένο ο Γιούχτας δεν σταμάτησε ούτε στο Μαρτινέγκο όπου πέρασε με μεγάλη νίκη με σκορ 4-3 επί του Πόρου.

Αυτό ήταν το 4ο σερί τρίποντο για την  ομάδα των Αρχανών  που διατηρήθηκε στην 3η θέση ενώ από την άλλη ο Πόρος δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα μετά τη νίκη του επί του ΠΟΑ.

Το χθεσινό ντέρμπι ήταν όπως μαρτυράει και το σκορ ίσως το καλύτερο που έχει γίνει μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα με επτά γκολ, ευκαιρίες, πέναλτι, αποβολές,  ένταση και πάθος και από τις δυο πλευρές.

Το πρώτο ημίχρονο είχε τέσσερα γκολ με τον Γιούχτα να προηγείται 0-2 και τον Πόρο να ισοφαρίζει 2-2.

Στο 25’ μετά από  φάουλ του Φραγκουλάκη, ο Ραπτάκης με κεφαλιά έγραψε το 0-1.

Τρία λετπά αργότερα (28’), ο Φραγκουλάκης εκ νέου εκτέλεσε φάουλ αυτή την φορά με τον Ραπτάκη να σκοράρει με πλασέ για  το 0-2.

Ο Πόρος αντέδρασε και  στο 30’ κέρδισε πέναλτι προκαλώντας τις διαμαρτυρίες του Γιούχτα. Ο Πήλιος ευστόχησε από τα 11 βήματα  και μείωσε σε 1-2.

Πολύ γρήγορα ήρθε και η ισοφάριση  στο 34’ με σουτ από τον Λουμπάκη που έκανε το 2-2, σκορ με το οποίο τελείωσε το ημίχρονο.

Τα γκολ ωστόσο δεν σταμάτησαν ούτε στο β΄ μέρος  με το παιχνίδι να συνεχίζει να έχει την ίδια μορφή.

Στο 58’ ο Γιούχτας πήρε για άλλη μια φορά το προβάδισμα, όταν ο Φραγκουλάκης ευστόχησε σε πέναλτι και έγραψε το 2-3.

Εννέα λεπτά αργότερα (67’) ο Πόρος ισοφάρισε για δεύτερη φορά όταν ο Ποκόνγκ με κεφαλιά στην αριστερή γωνία έκανε το 3-3.

Φάση από το χθεσινό ματς

Το τελικό 3-4 έγινε στο 70’ με το δεύτερο γκολ του Φραγκουλάκη με ψηλοκρεμαστό σουτ.

Σε αυτό το γκολ ο Πόρος δεν είχε απάντηση κι έτσι οι φιλοξενούμενοι άντεξαν μέχρι το τέλος και πήραν μια σπουδαία νίκη.

Ευκαιρίες είχαν και οι δυο με τον Γιούχτα να έχει και ένα δοκάρι στο 77’ με τον Λογοθέτη ενώ στο 83’ η ομάδα του Μηνά Πίτσου έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ραπτάκη με δεύτερη κίτρινη.

Στο 87’  χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για τον Πόρο, όταν ο Δαμιανάκης βρέθηκε μόνος στην μεγάλη περιοχή και το σουτ του πέρασε λίγο άουτ.

Πολλά παράπονα από την διαιτησία του Μανδαλενάκη έχει ο Γιούχτας που διαμαρτύρεται για το πέναλτι του Πόρου και την αποβολή του Ραπτάκη.

ΠΟΡΟΣ: Παπαδόπουλος, Πρινιανάκης, Σηφάκης (83’ Σηφάκης), Λουμπάκης, Δαμιανάκης, Τριανταφυλλίδης (77’ Μαραθιανός), Τζόρνταν, Σένκα, Πήλιος, Μαγάκης (64’ Ποκόνγκ) ,Τορομανίδης (46’ Χρηστάκης)

ΓΙΟΥΧΤΑΣ: Κουρουπάκης, Παπαδάκης (80’ Μπελαδάκης), Τουγλής, Τζανής, Ραπτάκης, Βελονάκης (84’ Λαζίδης), Σφυρογιαννάκης (90’ Βαρδής), Φραγκουλάκης, Μπάριτς, Βαρούχας (65’ Λογοθέτης), Μαυρομάτης.

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΠΙΤΣΟΥ ΣΤΟΥΣ ΠΑΙΚΤΕΣ ΤΟΥ

Σουτζής: «Μας αδικεί το αποτέλεσμα»

Ο Μανόλης Σουτζής δήλωσε ότι η ομάδα του αδικείται από το τελικό αποτέλεσμα. Χαρακτηριστικά τα όσα είπε ο τεχνικός του Πόρου: «Παίξαμε με μια από τις ποιοτικότερες ομάδες της κατηγορίας που παίζει πολύ καλό ποδόσφαιρο.

Παρόλα αυτά το αποτέλεσμα μας αδικεί. Αν πετυχαίναμε εμείς το 3-2 στο ξεκίνημα του β΄  ημιχρόνου ίσως η εξέλιξη να ήταν διαφορετική. Δεν έχω παράπονο από τους παίκτες μου. Δεν πρέπει όμως να δεχόμαστε εύκολα γκολ από στημένες φάσεις.

Ο Μηνάς Πίτσος από την πλευρά του έδωσε συγχαρητήρια στους παίκτες του. «Συγχαρητήρια και στις δυο ομάδες. Ίσως ήταν το πιο συναρπαστικό παιχνίδι του πρωταθλήματος. Ο Πόρος προερχόταν από ένα θετικό αποτέλεσμα και είχε καλή ψυχολογία. Εμείς πετύχαμε την 4η σερί νίκη που μας κρατάει ψηλά στην βαθμολογία. Τα συγχαρητήρια ανήκουν στους παίκτες, δείχνουμε σταθερότητα και αυτό  μας βοηθάει. Ο Πόρος με τον Σουτζή δεν θα πέσει».

Η διοίκηση του Γιούχτα εξέδωσε ανακοίνωση με την οποία ευχαριστεί για την φιλοξενία.