Οι ποδοσφαιριστές του Αλμυρού πανηγυρίζουν το δεύτερο τέρμα που πέτυχε με πέναλτι ο Γιαλούσης

Ασταμάτητος ο Αλμυρός νίκησε χθες και τον ΑΟ Υπάτου με σκορ 3-1 στο Γάζι, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου της Γ’  Εθνικής.

Η ομάδα του Μανόλη Σουτζή πέτυχε την 5η νίκη της στο πρωτάθλημα σε σύνολο 8 αγώνων, παρέμεινε αήττητη και στην 3η θέση της βαθμολογίας πίσω από Εθνικό και Πανιώνιο σε απόσταση δυο βαθμών από την κορυφή.

Ο Αλμυρός προηγήθηκε νωρίς  με 1-0 στο 4’ , ισοφαρίστηκε επίσης γρήγορα αλλά πήρε και πάλι προβάδισμα στο σκορ με  πέναλτι πριν λήξει το ημίχρονο και αυτό το γκολ έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα κυρίως στην ψυχολογία των ομάδων με αποτέλεσμα να έρθει και ένα ακόμα,  πολύ νωρίς  στην επανάληψη με το οποίο οι γηπεδούχοι «σφράγισαν» την νίκη τους.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Αλμυρό να χάνει μεγάλη ευκαιρία με τον Βακράκο μόλις στο 1’ αλλά  στο 4’  ο ίδιος παίκτης  μετά από  πάσα του Αγαπάκη με κοντινό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ (1-0).

Στο 9’  λίγο έλειψε να γίνει και το 2-0 με τον Ρέγες ενώ στο 12’ ο  Βακράκος σκόραρε ξανά αλλά το γκολ ακυρώθηκε.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση κόντρα στη ροή του ματς στο 17’ με σουτ του Κωνσταντίνου από πλάγια θέση μέσα από την περιοχή.

Αρκετός κόσμος και χθες ενίσχυσε τον Αλμυρό

Ο Αλμυρός ωστόσο βρήκε και δεύτερο γκολ  πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου όταν ο Πατινιώτης ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Γλυνό ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι και ο Γιαλούσης στο 38’  από την άσπρη βούλα  έκανε  το 2-1 για την ομάδα του, σε μια φάση για την οποία διαμαρτύρονται οι φιλοξενύμενοι.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αλμυρός είχε ένα πολύ καλό ξεκίνημα  το οποίο απέφερε  το τρίτο γκολ και συγκεκριμένα στο 53’  «σφραγίζοντας»  ουσιαστικά τη νίκη του.  Η φάση ξεκίνησε από τον Βακράκο ο οποίος  έκοψε  την μπάλα μέσα στην περιοχή στον Κοιλιάρα και αυτός με άψογο πλασέ έκανε το τελικό 3-1.

Από κει και πέρα οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν το προβάδισμα και κράτησαν με άνεση το τρίποντο, φτάνοντας δίκαια στην επικράτηση,  εκμεταλλευόμενοι και τον εκνευρισμό που έβγαλε ο  ΑΟ Υπάτου μετά τον καταλογισμό του πέναλτι σε βάρος του.

Διαιτήτευσε ο Καλυβιανάκης (Ρεθύμνου).

ΑΛΜΥΡΟΣ: Χανιωτάκης, Αγαπάκης, Ξενοκτιστάκης (22 λ.τ Κοντογιάννης), Λεόν, Κουτάντος (84’ Ζανής Τζαγκαράκης), Γιαλούσης, Κοιλιάρας (70’ Βουϊδάσκης), Ενγκουέμ. Βακράκος (84’ Πακιουφάκης), Πατινιώτης, Ρέγες (84’ Καστελλιανάκης).

Α.Ο ΥΠΑΤΟΥ: Aθανασόπουλος, Ζαχαρός, Καλλιτσουνάκης, Γλυνός, Ποτουρίδης, Τσίπρας, Μπακαούκας, Βαλμάς (83’ Αρμένης), Σταγάκης, Κωνσταντίνου, Ρότσα (83’ Μπάρο).