Σπουδαία νίκη επί του Ν. ΟΠΕΡ για τις γυναίκες του ΟΦΗ

Δια πυρός και σιδήρου πέρασε από το «Κατσάνειο» ο ΟΦΗ, κερδίζοντας τον Ηρακλή με 3-2 σετ, σε ένα ακόμα παιχνίδι θρίλερ για την Pre League βόλεϊ ανδρών (15η αγωνιστική).

Η ομάδα του Ηρακλείου πάντως με τον βαθμό που έχασε, βρίσκεται πλέον στο -5 από τον πρωτοπόρο Φλοίσβο και μόνο με θαύμα θα καταφέρει να κόψει πρώτη το νήμα και να κερδίσει την απευθείας άνοδο στις 3 τελευταίες αγωνιστικές της κανονικής περιόδου.

Ο ΟΦΗ έχει σοβαρά παράπονα για τη διαιτησία των Βασιλειάδη, Μούζουλα και οι άνθρωποι της ομάδας, θα εξετάσουν το ενδεχόμενο να στείλουν επιστολή διαμαρτυρίας στην ΚΕΔ καθώς και το βίντεο του αγώνα. Οι διαιτητές έφεραν μεγάλο εκνευρισμό στους φιλοξενούμενους με τις υποδείξεις και τις κόκκινες κάρτες που έδωσαν και λίγο έλειψε να τινάξουν το παιχνίδι στον αέρα.

«Έγιναν διαιτητικά λάθη. Θα ξεχάσουμε και τα λίγα που ξέρουμε. Θα δούμε το βίντεο και θα τοποθετηθούμε επίσημα σαν ομάδα», τόνισε ο τεχνικός του ΟΦΗ Νίκος Αντωνιάδης.

Ο ΟΦΗ πάντως θα μπορούσε να κερδίσει πιο εύκολα το παιχνίδι, αν δεν «αυτοκτονούσε» στο δεύτερο σετ. Συγκεκριμένα προηγήθηκε με 23-17 αλλά το έχασε με 29-27, χάνοντας 5 σετ μπολ!

Τα σετ: 22-25, 29-27, 25-23, 23-25, 13-15

ΟΦΗ (Αντωνιάδης): Ρουμελιωτάκης, Μιχελάκης (λ), Ρουσόπουλος, Μάκινεν, Μιχαήλοβιτς, Καγιαλής/ Kαρατζάς, Κόκκινος, Μπαρντακτζιάν, Καφαντάρης, Γκόνας.

Πήραν το ντέρμπι οι γυναίκες

Σπουδαία νίκη με 3-1 σετ επί του Ν. ΟΠΕΡ, πανηγύρισαν οι γυναίκες του ΟΦΗ στο κλειστό του ΒΑΚ, «αγκαλιάζοντας» ουσιαστικά την παραμονή στην Α2.

Η ομάδα του Ρεθύμνου πήρε το πρώτο σετ με 25-20. Ο ΟΦΗ κατέκτησε το δεύτερο με 25-20 και το τρίτο με 25-22 για να γίνει μεγάλη μάχη στο τέταρτο σετ.

Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 23-18 αλλά τα κορίτσια του ΟΦΗ με μια μεγάλη ανατροπή με το σερβίς της Ελευθερίας Φανιουδάκη (πήρε 7 σερί πόντους), κέρδισε το σετ με 25-23 και πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη.

«Πιστεύω ότι αυτή η νίκη, θα μας βοηθήσει να παίξουμε πιο ελεύθερα στη συνέχεια», τόνισε ο προπονητής του ΟΦΗ, Νίκος Προύφας.

Tα σετ: 20-25, 25-20, 25-22, 25-23.

ΟΦΗ (Προύφας): Παπουλίδου, Μαριάτου, Καλουτσάκη, Αραμπατζή, Καλουτσάκη, Φανιουδάκη Ελ., Βεργετάκη, Πρινιωτάκη, Μπελενιώτη, Βυνιχάκη, Πιτσούλη, Κοζωνάκη, Ζλατιλίδου, Φανιουδάκη Ν., Ματαλλιωτάκη.

Ο ΟΦΗ μετά από 18 αγωνιστικές, βρίσκεται στην 6η θέση με 27β. ενώ ο Ν.ΟΠΕΡ είναι όγδοος με 22β.

• Ο Ν.ΟΠΕΡ κέρδισε με 3-1 (25-23, 27-25, 21-25, 25-18) την πρωτοπόρο της Α2 ανδρών Κερατέα στο Ρέθυμνο ενώ η ΓΕΗ είχε ρεπό στη 18η αγωνιστική.