Ο Μαχαίρας πανηγυρίζει με συμπαίκτες του στον ΟΦΗ

Χαρμολύπη έφερε η χθεσινή ισοπαλία για τον ΟΦΗ  με τη Δόξα στη Δράμα. Λύπη γιατί σταμάτησε το σερί των 12 συνεχόμενων νικών αλλά και χαρά γιατί συνεχίστηκε το αήττητο σε αυτό το διάστημα, με την κρητική ομάδα να παραμένει μόνη πρώτη στη βαθμολογία διατηρώντας και τη διαφορά των 13 βαθμών από την 3η θέση.

Πρωταγωνιστές στο χθεσινό παιχνίδι και σκόρερ δυο παίκτες που τον Γενάρη έκαναν την αντίθετη διαδρομή. Ο ΟΦΗ προηγήθηκε στο 7’ με τον Μαχαίρα που είχε ξεκινήσει τη χρονιά στη Δόξα για να απαντήσει για τους Δραμινούς  στο 65` ο Κουσκουνάς, ο οποίος μέχρι τον Γενάρη φορούσε τη φανέλα του ΟΦΗ.

Ο ΟΦΗ ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ, μόλις στο 7’ με το σουτ του Μαχαίρα αλλά στη συνέχεια στάθηκε άτυχος, αφού έχασε με τραυματισμό τον σκόρερ του αλλά και τον Βουό που αντικαταστάθηκαν στο 37’ και 38’ από Περογαμβράκη και Πουρτουλίδη αλλάζοντας τα πλάνα του Παπαδόπουλου.

Η Δόξα στο α’ μέρος  είχε μια κλασική ευκαιρία με την κεφαλιά του Γκότοβου που πέρασε λίγο άουτ στο 45’. Νωρίτερα, στο 21’ ο Στρέζος απέκρουσε εντυπωσιακά το μακρινό σουτ του Ριζογιάννη και στο 25’ το σουτ του Κουσκουνά.

Ο ΟΦΗ με εξαίρεση το γκολ, είχε μια ευκαιρία στο 19’ με τον Μάνο που βγήκε τετ α τετ με Μένκα αλλά δεν μπόρεσε να πλασάρει όπως ήθελε.

Αντί 0-2 έγινε 1-1

Στην επανάληψη ο ΟΦΗ έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία για το 0-2 στο 60’ μετά από ωραία ενέργεια του Μάνου που τροφοδότησε τον Κουτσιανικούλη κι εκείνος πλάσαρε αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Ένα πεντάλεπτο όλο κι όλο ήταν αρκετό για τη Δόξα για να ισοφαρίσει σε 1-1 και να απειλήσει και με ανατροπή.

Στο 65’ ο Κουσκουνάς από κάθετη μπαλιά του Μπαϊκαρά ισοφάρισε σε 1-1, ενώ στο 68’ ο Τούρκος μέσος δεν μπόρεσε να σκοράρει από σέντρα του Γουνδουλάκη και στο επόμενο λεπτό σουτ του Σιώπη έξω από την περιοχή δεν βρήκε στόχο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΟΦΗ φάνηκε να ζητάει περισσότερο τη νίκη και προσπάθησε για το γκολ αλλά δεν βρήκε φάσεις. Η  ισοπαλία πάντως δεν είναι άσχημο αποτέλεσμα αφού τον κράτησε στην κορυφή έστω και αν η διαφορά από τη 2η θέση μειώθηκε στον πόντο.

Διαιτήτευσε ο Γκορτσίλας (Μακεδονίας). Στο 20’ οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για χέρι του Αργυρόπουλου το οποίο όμως ήταν κολλημένο στο σώμα και σωστά άφησε το παιχνίδι να εξελιχθεί. Βοηθοί του ήταν οι Παπαδόπουλος (Μακεδονίας), Γούτας (Χαλκιδικής).

Κίτρινες κάρτες είδαν οι Μπολάκης, Νάστος, Μαχαίρας, Μάνος, Λίτσκας.

ΔΟΞΑ: Μένκα, Σιώπης, Πεταυράκης, Γκότοβος, Ντιμιτρόφσκι, Ριζογιάννης, Γουνδουλάκης (85′ Αρναρέλλης), Γεωργιάδης (56’Λίτσκας), Μπαικαρά, Μαρκόπουλος (46′ Ματσούκας), Κουσκουνάς.

ΟΦΗ: Στρέζος, Αργυρόπουλος, Μπολάκης, Κομεσίδης, Ποτουρίδης, Νάστος, Μαχαίρας (37′ Περογαμβράκης), Ντίνας (73′ Βαφέας), Κουτσιανικούλης, Βουό (38′ Πουρτουλίδης), Μάνος.

ΟΦΗ : ΕΙΧΕ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΣΤΗ ΔΡΑΜΑ

ΕΙΧΕ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΣΤΗ ΔΡΑΜΑ

Αγωνία για Βουό και Μαχαίρα στον ΟΦΗ

Σε δεύτερη μοίρα περνάει το αποτέλεσμα του χθεσινού αγώνα, αφού όλος ο ΟΦΗ μετά το τέλος έπεσε στους Βουό και Μαχαίρα που ήταν οι δυο μεγάλοι άτυχοι της αναμέτρησης.

Ο Μαχαίρας που πέτυχε ένα εντυπωσιακό γκολ (το δεύτερο με τη φανέλα του ΟΦΗ αφού είχε σκοράρει και στην Σπάρτη) αλλά δεν το πανηγύρισε αφού μέχρι τον Γενάρη ήταν παίκτης της Δόξας, δέχθηκε ένα χτύπημα χαμηλά στο πόδι και δεν μπορούσε να συνεχίσει. Ο Βουό ένιωσε ενοχλήσεις στη γάμπα και έγινε και αυτός αλλαγή για να προφυλαχθεί από τα χειρότερα. Ήταν μια διπλή ατυχία για τον ΟΦΗ να χάσει στο ίδιο λεπτό δυο παίκτες ενώ υπάρχει αγωνία για αυτούς για την συνέχεια. Σήμερα θα φανεί σε πρώτη φάση η κατάστασή τους και το αν θα υπολογίζονται για το ντέρμπι του Σαββάτου στα Χανιά με τον ΑΟΧ/Κισσαμικό.

Και στη Δράμα ο ΟΦΗ είχε τον κόσμο του. Περίπου 50 φίλοι του από τη Βόρειο Ελλάδα βρέθηκαν στο γήπεδο και στήριξαν την ομάδα τους.

Δεν πανηγύρισε το γκολ που πέτυχε κατά του ΟΦΗ ο Νίκος Κουσκουνάς.

Ταλαιπωρία υπέστη η αποστολή του ΟΦΗ αφού το νέφος δεν επέτρεψε στην πτήση του να φύγει από το Ηράκλειο το μεσημέρι του Σαββάτου αλλά αργά το βράδυ. Η επιστροφή είναι προγραμματισμένη για σήμερα το πρωί.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ: «Ακόμα δεν έχει τελειώσει τίποτα»

Ο Νίκος Παπαδόπουλος ήθελε τη νίκη αλλά δεν τον χάλασε και η ισοπαλία. Στις δηλώσεις του τόνισε ότι δεν έχει τελειώσει τίποτα ακόμα για την άνοδο. Χαρακτηριστικά είπε: «Η Δόξα είχε την κατοχή αλλά δεν είχε τις φάσεις. Το παιχνίδι πέρασε για εμάς, η ισοπαλία δεν είναι κακό αποτέλεσμα έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι. Για εμάς δεν έχει τελειώσει ακόμα τίποτα και μέχρι να εξασφαλιστεί μαθηματικά η άνοδος. Η εβδομάδα που έρχεται είναι σημαντική για να μιλήσω στους παίκτες μου για θέματα νοοτροπίας».

Ο Ανέστης Νάστος από την πλευρά των παικτών χαρακτήρισε δίκαιο το αποτέλεσμα: «Ήμασταν καλύτεροι, βάλαμε νωρίς γκολ και στη συνέχεια χάσαμε ευκαιρίες για να καθαρίσουμε το παιχνίδι. Σε μια στιγμή που ήμασταν χαλαροί, δεχτήκαμε το γκολ. Πιστεύω ότι ήταν δίκαιο το αποτέλεσμα» ήταν τα λόγια του αρχηγού του ΟΦΗ.

Ο τεχνικός της Δόξας  Νίκος Κωστένογλου δήλωσε ικανοποιημένος:  «Είμαι ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα. Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν καλύτεροι από τον ΟΦΗ που προσπάθησε με άναρχο τρόπο για να μας απειλήσει. Θα μπορούσαμε να πάρουμε ένα ακόμα καλύτερο αποτέλεσμα».

Εκδρομή για τα Χανιά το Σάββατο ετοιμάζουν οι Σύνδεσμοι του ΟΦΗ.