Χρειάστηκε το επιπλέον πεντάλεπτο της παράτασης για να «σφραγίσει» την πρόκρισή του στα ημιτελικά των πλέι οφ της Basket League, απέναντι στον ΠΑΟΚ, ο Παναθηναϊκός.
Οι «πράσινοι» επικράτησαν στο δεύτερο ματς της προημιτελικής φάσης που έγινε στη Θεσσαλονίκη, με 99-96 (κ.α. 89-89) και σκέφτονται, πλέον, το φάιναλ φορ της Ευρωλίγκα, στο Βερολίνο.
Πολύ πιο εύκολα έκανε τη δουλειά ο Ολυμπιακός, κερδίζοντας εκτός έδρας την ΑΕΚ με 100-68.Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έκαναν έτσι το 2-0 στην προημιτελική σειρά του πρωταθλήματος.