Με το δεξί στο Roland Garros ο Τσιτσιπάς

Αν και αντιμετώπισε προβλήματα στα πρώτα δύο σετ και χρειάστηκε μάλιστα να «σβήσει» σετ-μπολ στο πρώτο, ο Στέφανος Τσιτσιπάς ξεπέρασε χωρίς απώλειες το εμπόδιο του Μάρτον Φούτσοβιτς και προκρίθηκε στο 2ο γύρο του Roland Garros.

Ο Έλληνας τενίστας νίκησε τον Ούγγρο (Νο 54 στον κόσμο) με 7-6, 6-4, 6-1 σε 2 ώρες και 20 λεπτά και ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις του στο γαλλικό γκραν σλαμ.

Επόμενος αντίπαλος του Τσιτσιπά θα είναι ο 25χρονος Γερμανός, Ντάνιελ Αλτμάιερ (νο 83 στον κόσμο), ο οποίος χθες (26/5) επικράτησε σε ένα επικό ματς πέντε και πλέον ωρών του Σέρβου Λάσλο Τζέρε με 7-5, 6-4, 6-7, 5-7, 7-6.

Οι δυο τους δεν έχουν τεθεί ποτέ στο παρελθόν αντιμέτωποι στο ATP Tour, με τον Αλτμάιερ να έχει καταγράψει μία καλή πορεία στο Rolland Garros του 2020 (την καλύτερη της καριέρας του σε γκραν σλαμ), όταν έφτασε ως τους «16».