Ο Τσέλιος σε μια προσπάθειά του στα Σπάτα

Ο αέρας έπαιξε άσχημο παιχνίδι στον Εργοτέλη χθες στα Σπάτα και δεν του επέτρεψε να φύγει με τη νίκη κόντρα στον Αήττητο στο παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής  του 4ου ομίλου.

Οι δυο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1 με το γκολ του Αήτητου να προέρχεται καθαρά από τις καιρικές συνθήκες που γενικά δεν άφησαν να παιχθεί ποδόσφαιρο.

Ο Εργοτέλης ήταν καλύτερος στο α’ ημίχρονο και κατάφερε να μετατρέψει την υπεροχή του σε ουσία με το γκολ που πέτυχε ο Καπνίδης στο 42’. Ο Ιατρούδης έκανε σέντρα – σουτ, ο Κοκκαλάς δεν μπόρεσε να μπλοκάρει τη μπάλα και ο Καπνίδης από κοντά έγραψε το 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ανέλαβαν την πρωτοβουλία  πιέζοντας για την ισοφάριση. Ματσούκας (52’) και Μαρουκάκης (77’) δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Καλογεράκη ωστόσο τρία λεπτά αργότερα έγινε το 1-1.

Ο Γροντής επιχείρησε τη σέντρα στο 80’, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά λόγω του αέρα και κατέληξε στα δίχτυα.

Στα λεπτά που απέμεναν δεν έγινε κάτι το αξιοσημείωτο, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από έναν βαθμό αν και ο Εργοτέλης μπορεί να αισθάνεται αδικημένος από τον τρόπο που προήλθε η ισοφάριση.

Στο χθεσινό παιχνίδι έκαναν και την πρώτη τους επίσημη εμφάνιση ο νεοαποκτηθείς Κοζορώνης και ο Ροβίθης που επανήλθε μετά τον τραυματισμό του με τους δυο παίκτες να αγωνίζονται ως αλλαγή στο β’ μέρος.

Διαιτήτευσε ο Ντάουλας(Δυτ. Αττικής) με βοηθούς τους Ψύλλο, Νικολάου.

ΑΗΤΤΗΤΟΣ ΣΠΑΤΩΝ: Κοκκαλάς, Μουστάκης, Κολλαράς, Χριστοφιλέας, Μάγκας, Χαντί (60’ Χατζηιωαννίδης), Ηρακλής, Κασνέτση (67’ Σπυρόπουλος), Ματσούκας (84’ Σταματάκης), Γροντής, Μαρουκάκης.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Καλογεράκης, Μαζουλουξής, Γιακούμπου, Μπάτζιος, Οικονόμου, Μπρους, Τσέλιος, Μπουτσάκης (73’ Κοζορώνης), Ιατρούδης, Καπνίδης (85’ Ροβίθης), Έφορντ.

ο προπονητής του Εργοτέλη, Νίκι Παπαβασιλείου.

«Μας αδικεί το σκορ»

ΗΘΕΛΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ Ο ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ

Δυσαρεστημένος από το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) στο ματς του Κυπέλλου με τον Αήττητο στα Σπάτα, εμφανίστηκε στις δηλώσεις του ο προπονητής του Εργοτέλη, Νίκι Παπαβασιλείου.

«Δεν νομίζω ότι μας έλειψε ο αγωνιστικός ρυθμός. Δεν μας βοήθησαν οι καιρικές συνθήκες, γιατί θέλουμε να παίζουμε ποδόσφαιρο. Συνολικά είμαστε καλύτεροι και το σκορ μας αδικεί. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την ενέργεια που βγάλαμε και τον τρόπο που παίξαμε. Τα παιδιά έδειξαν ότι μπορούν να έχουν μια καλή πορεία στο πρωτάθλημα», τόνισε ο Κύπριος προπονητής του Εργοτέλη.

Από την άλλη ο Σούλης Παπαδόπουλος ανέφερε:  «Ήταν ένα ματς Κυπέλλου. Είμαστε σ’ έναν όμιλο με μεγάλες ομάδες όπως είναι ο Εργοτέλης, ο ΠΑΟΚ κι ο Άρης. Θέλουμε να αποδείξουμε ότι δεν θα περάσουμε απαρατήρητοι. Όταν παίζεις έξυπνα μπορείς να δημιουργήσεις προβλήματα και με κόντρα τον αέρα.

Προσπαθήσαμε να το κάνουμε αυτό με κάποια τρικ, αλλά ο αντίπαλος πέτυχε ένα γκολ στο τέλος του ημιχρόνου. Στο δεύτερο εμείς είχαμε τον αέρα, τον έλεγχο και βάσει ευκαιριών αξίζαμε τη νίκη εμείς.

Σημασία δεν έχει ποιος προηγείται αλλά ποιος έχει χαρακτήρα. Ούτε εμείς θα κερδίσουμε το Κύπελλο ούτε ο Εργοτέλης, γι’ αυτό κι οι δύο είχαμε ανοιχτεί στο τέλος, ώστε να φτάσουμε στη νίκη. Ήταν ένα πολύ καλό παιχνίδι για εμάς για την προετοιμασία μας. Εύχομαι στο συνάδελφο και στον Εργοτέλη τα καλύτερα».