Ο Αλεξόπουλος σε μια προσπάθειά του από το ματς του Σαββάτου

Σε απόρθητη έδρα μετατρέπει ο Γιούχτας το Βουζουνεράκειο στο οποίο σημείωσε το Σάββατο την τρίτη νίκη του στο πρωτάθλημα κόντρα στον Παναθηναϊκό Β’ με σκορ 2-0, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής στον Νότιο όμιλο της Σούπερ Λιγκ 2. Η ομάδα του Νίκου Σουργιά έφτασε τους 9 βαθμούς σε πέντε αγώνες, όλους στην Ιεράπετρα και παραμένει στο πρώτο μισό του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Γιούχτας έκανε ένα φοβερό πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο πέτυχε δύο γκολ στο 6΄με τον Νοικοκυράκη και στο 36΄με τον Ροβίθη , ενώ είχε και δοκάρι με τον Μπουτσάκη  στο 2΄και πολλές χαμένες ευκαιρίες για να διευρύνει το σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, ο Γιούχτας παραχώρησε μέτρα στον αντίπαλο του και διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα με τις φάσεις να είναι πολύ λιγότερες και τους γηπεδούχους  να φτάνουν εν τέλει σε μια πανάξια νίκη.

Οι Αρχανιώτες  ήταν κυρίαρχοι στο πρώτο μέρος και προηγήθηκαν με 2-0.

Μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και μόλις στο 2΄είχαν δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπουτσάκη. Ότι δεν κατάφερε ο Μπουτσάκης στο 2΄το σημείωσε στη συνέχεια στο 6΄ο Νοικοκυράκης με εντυπωσιακό πλασέ από το ύψος του πέναλτι.

Το γκολ αυτό έδωσε ψυχολογία στους τυπικά γηπεδούχους που πίεσαν  για το δεύτερο γκολ χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες στο 13΄και το 16΄με τον Ροβίθη, και στο 19΄στη διπλή χαμένη ευκαιρία των Ροβίθη και Μπουτσάκη.

Το 2-0 ήρθε στο 36΄όταν ο Νοικοκυράκης έκοψε έξυπνα τη μπάλα μέσα στην περιοχή και ο Ροβίθης με πλασέ έστειλε για δεύτερη φορά τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Παναθηναϊκού Β΄. Oι φιλοξενούμενοι προς το τέλος του πρώτου μέρους απείλησαν την εστία του Πρινιωτάκη με τον Βουτσά στο 45΄και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων χωρίς να καταφέρουν όμως να παραβιάσουν την εστία του Γιούχτα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Γιούχτας κατέβασε ταχύτητα, το ματς έγινε πιο αργό με τις φάσεις να είναι ελάχιστες στις δύο εστίες. Σε μια από αυτές στο 67΄ο Παναθηναϊκός Β΄ βρέθηκε πολύ κοντά στο γκολ με την προβολή του Μπιλάλ να φεύγει μόλις άουτ. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά στο 81΄ με το σουτ του Τουρκοχωρίτη να φεύγει λίγο πάνω από την εστία του Πρινιωτάκη.

Από την πλευρά του ο Γιούχτας είχε δυο καλές ευκαιρίες προς το τέλος με τον Μάρκι στο 84΄ να σουτάρει και τον Μαργκόνο να αποκρούει και στο 91΄και ξανά με τον Αργεντίνο  να στέλνει  τη μπάλα λίγο πάνω από το δοκάρι.

Διαιτήτευσε ο Γιαννούκας (Δωδεκανήσου)

ΓΙΟΥΧΤΑΣ: Πρινιωτάκης, Γελαδάρης, Λιποράσε, Φαζός, Κόλα, Ροβίθης (63΄Μάρτσι), Μπουτσάκης (63΄Βρετός), Πολυχρόνης (72΄Κωστανάσιος), Νοικοκυράκης (72΄Κίσσας), Μπρους, Αλεξόπουλος (83΄Δασκαλάκης)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Β’: Μαργκόνο, Σιδεράς, Βουτσάς Μαρτίνης (46΄Καλοσκάμης), Φουρτάδο, Κρυπαράκος, Προδρομίτης, Λαμψιάς (46΄Τουρκοχωρίτης), Καραμπάς (46΄Ρόμπι), Λιούμης (46΄Συμεωνίδης), Μπιλάλ (76′ Νταμπίζας).