Έπειτα από ένα ντέρμπι 20 λεπτών, το “Ηράκλειο” ΟΑΑ ανέβασε ρυθμό, «έπνιξε» με την άμυνά του το σύνολο από την Κάλυμνο και πήρε τη νίκη με 73-36 στο τρίτο και τελευταίο ματς της Β’ φάσης του 5ου ομίλου παίδων που έγινε στο Λίντο.
Έτσι έκανε το 2-0 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση της διοργάνωσης που θα γίνει στις 7 Ιουνίου σε γήπεδο που θα ορίσει η ΕΟΚ. Εκεί θα αντιμετωπίσει τον 1ο του 6ου ομίλου (Βόρειο Αιγαίο) και ο νικητής θα είναι αυτός που θα εκπροσωπήσει τα νησιά στην τελική φάση του final 8 παίδων για την αγωνιστική σεζόν 2023-2024.