Τρίκαλα – Εργοτέλης
Η αποβολή του Τσέλιου (ο παίκτης σε φάση από το χθεσινό ματς) επισκίασε το θετικό αποτέλεσμα του Εργοτέλη

Με τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας επέστρεψε από τα Τρίκαλα ο Εργοτέλης συνεχίζοντας για τέταρτη αγωνιστική το αήττητο σερί του. Το αποτέλεσμα είναι θετικό για τους «κιτρινόμαυρους» αλλά επισκιάστηκε από την χωρίς λόγο αποβολή του Τσέλιου στο φινάλε του αγώνα.

Το τελικό 0-0 τα λέει όλα για το ματς των Τρικάλων που κύλησε στην μετριότητα και στο τέλος άφησε ευχαριστημένες και τις δυο ομάδες. Αμφότερες άλλωστε έδωσαν μεγαλύτερο βάρος στα αμυντικά τους καθήκοντα δείχνοντας ξεκάθαρα ότι πρώτος στόχος τους ήταν η αποφυγή της ήττας. Με την μοιρασιά τα Τρίκαλα παρέμειναν στην 3η θέση με 12 βαθμούς και ο Εργοτέλης στην 5η δυο  με 10.

Αυτή ήταν η πρώτη ισοπαλία του Εργοτέλη στο πρωτάθλημα μετά από δυο ήττες και τρείς σερί νίκες. Η άμυνα πήγε καλά αλλά η επίθεση δεν κατάφερε να συνεισφέρει στο παιχνίδι  παρότι η ομάδα του Ηρακλείου πατούσε καλύτερα στο γήπεδο και ζήτησε περισσότερο το γκολ από τους γηπεδούχους.

Ο Γιάννης Ταουσιάνης συνέχισε το rotation με στόχο να έχει φρέσκια την ομάδα του στα συνεχή παιχνίδια και ξεκίνησε με αλλαγές σε σχέση με το νικηφόρο ματς με την Ξάνθη. Ο  Κατσιμήτρος  ήταν στα γκολπόστ, οι Κατσούρι, Σερβιλάκη στα δυο άκρα της άμυνας, στόπερ οι  Μπάτζιος, Μαζουλουξής στο κέντρο Πέιος, Άπι, Τσέλιος και στην επίθεση οι Μανουσάκης, Κοκκίνης στα άκρα και ο Πατρινός στην κορυφή.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Εργοτέλης είχε την πρώτη φάση στο ματς με τον Πέϊο στο 11’, έκανε το σουτ, αλλά ο Γιακουμής μπλόκαρε. Πέντε λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 16’, τα Τρίκαλα είχαν μεγάλη φάση με τον Σταματή ο οποίος σούταρε  έξω από την περιοχή, αλλά ο Κατισμήτρος απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Εργοτέλης  απείλησε με ένα σουτ του Πέϊου στο 63’, με την μπάλα να περνάει άουτ. Έξι λεπτά αργότερα (69΄), ο Μπουρσέλης εκτέλεσε ένα φάουλ στα όρια της μεγάλης περιοχής, και ο Γιακουμής μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια προ του Κωστανάσιου. Στο 72’, ο Σταματής βρέθηκε ξανά απέναντι από τον Κατσιμήτρο αλλά ο τερματοφύλακας του Εργοτέλη μπλόκαρε το σουτ του επιθετικού των Τρικάλων.

Αυτή ήταν ουσιαστικά και η τελευταία φάση  του αγώνα με το 0-0 να έρχεται… σβηστά και  όλα θα ήταν καλά για τον Εργοτέλη αν δεν ερχόταν στο 93΄η αποβολή με  δεύτερη κίτρινη του Τσέλιου ο οποίος μπήκε μπροστά στην μπάλα για να αποτρέψει την γρήγορη εκτέλεση φάουλ.

Καλή η διαιτησία του Καλατζή (Θεσσαλίας). Kίτρινες είδαν Κεχαγιάς, Ελευθεριάδης, Σερβιλάκης, Πέϊος

ΤΡΙΚΑΛΑ : Γιακουμής, Νιάρος, Πιαστόπολος, Σουλιώτης, Ριζογιάννης, Σκόνδρας (65’ Ελευθεριάδης), Παπαγεωργίου, Πέλκας (46’ Αλμπάνης), Κεχαγιάς, Σταματής, Ευθυμίου (57’ Φασίδης).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ : Κατσιμήτρος, Κατσούρι, Σερβιλάκης (71’ Ποζατζίδης), Μπάτζιος, Μαζουλούξης, Πέϊος, Τσέλιος, Άπι (62’ Μπουτσάκης), Πατρινός (62’ Κοστανάσιος), Κοκκίνης (46’ Μπουρσέλης), Μανουσάκης (78’ Κόντραντ).

«Προσπαθήσαμε περισσότερο για τη νίκη»

ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ Ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΤΑΟΥΣΙΑΝΗΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΒΑΘΜΟ

Ευχαριστημένος από την εικόνα της ομάδας του κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, εμφανίστηκε ο Γιάννης Ταουσιάνης στις δηλώσεις του μετά τη λευκή ισοπαλία στα Τρίκαλα (0-0).

Αναλυτικά η τοποθέτηση του τεχνικού των «κιτρινόμαυρων»:

«Το πρώτο ημίχρονο δεν ήταν ποιοτικά καλό, καθώς περισσότερο είδαμε μια αλληλοεξουδετέρωση των ομάδων σε ένα αγωνιστικό χώρο που δεν συνέβαλε στο να παιχτεί ωραίο ποδόσφαιρο ανάλογο με την αξία των δύο συνόλων.  Στην επανάληψη η ομάδα που έδειξε περισσότερο ότι ήθελε να κερδίσει ήταν η δική μας η οποία έβγαλε περισσότερα οργανωμένα πράγματα. Ο Εργοτέλης προσπάθησε περισσότερο για την νίκη κάτι που θα θεωρούσα δίκαιο εάν συνέβαινε»

Ο Απόστολος Χαραλαμπίδης από την άλλη πλευρά χαρακτήρισε δίκαιο το αποτέλεσμα λέγοντας:
«Έγινε ενδιαφέρον παιχνίδι από δύο πολύ καλές ομάδες, που είναι σε καλό φεγγάρι. Δυο ομάδες νεανικές που προσπαθούν να παίξουν ποδόσφαιρο.

Δίκαιο το αποτέλεσμα, είχαμε δύο πιο ξεκάθαρες φάσεις με τον Σταματή, θα μπορούσαμε να βάλουμε γκολ. Όταν ένα παιχνίδι δεν μπορείς να το κερδίσεις, δεν το χάνεις. Παίζαμε με μια έμπειρη ομάδα της κατηγορίας που έχει κορμό πέντε ετών».