Φάση από το χθεσινό ματς του ΟΦΗ στα Γρεβενά

H Ριμπάνσκα πήρε ξανά το…όπλο της και με δυο γκολ στα Γρεβενά, οδήγησε τον ΟΦΗ στη νίκη επί των Σειρήνων με 3-0, φθάνοντας τα 12 τέρματα σε 11 ματς στη φετινή Α’ Εθνική ποδοσφαίρου γυναικών.

Μετά από ένα άκαρπο πρώτο ημίχρονο, η Σλοβάκα πρώτη σκόρερ της κατηγορίας, με δυο γκολ σε 6 λεπτά (56’, 62’), έφερε τον ΟΦΗ σε θέση ισχύος. Στο 90’ η Μουστάκ έδωσε διαστάσεις στο «διπλό» της κρητικής ομάδας που επανάκτησε τη δεύτερη θέση, πριν από το ντέρμπι με την ΑΕΚ, που θα γίνει την Κυριακή 21 Ιανουαρίου (2μμ.) στο Βαρδινογιάννειο Αθλητικό Κέντρο.

ΟΦΗ: Γκούρντνερ, Παπακωσταντή, Κουκουλάκη, Σηφάκη, Κυδωνάκη, Πέιου, Ζέρβα, Δρακογιαννάκη, Mουστάκ, Αεράκη, Ριμπάνσκα. Έπαιξαν και οι Πατερνά, Γουνάκη, Κατιρτσίδου. Η ΡΕΑ αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 στη Λάρισα με την ΑΕΛ ενώ ο ΠΑΟΚ με τη νίκη του 3-2 στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, ουσιαστικά εξασφάλισε από τώρα ακόμα έναν τίτλο.

«Τεσσάρα» οι Ν. Εργοτέλη

Κιτρινόμαυρο βάφτηκε το κρητικό ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής τους 3ου ομίλου της Β’ Εθνικής.

Οι Ν. Εργοτέλη συνέτριψαν με 4-0 τα Χανιά με χατ τρικ της Μανουσάκη κι ένα τέρμα της Περάκη.

Οι «κιτρινόμαυρες» ανέβηκαν έτσι στους 7 βαθμούς ενώ η χανιώτικη ομάδα παραμένει στους 3 και κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού.