Ο Κερμενίδης σε φωτό από το χθεσινό παιχνίδι

Ένα ματς διαρκεί 90΄κι αυτό πρέπει να έγινε μάθημα στον ΠΟΑ ο οποίος χθες γνώρισε την πρώτη του ήττα στο Ατσαλένιο.  Οι «πράσινοι» παρουσίασαν δυο πρόσωπα, ένα καλό στο πρώτο μέρος όπου και προηγήθηκαν με 2-1, και ένα άσχημο στην επανάληψη όπου δέχθηκαν δυο γκολ, και έχασαν το ματς με σκορ 3-2 από τον ΠΑΟ Ρουφ, στο πλαίσιο της  4ης αγωνιστικής της Γ’ Εθνικής.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις καλύτερες προοπτικές για τον ΠΟΑ  που  πήρε το προβάδισμα στο σκορ πριν συμπληρωθεί το 1΄  όταν μετά από ενέργεια του Σαβουϊδάκη, ο Καϊμακαμούδης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 1-0. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με το πόδι στο γκάζι και είχαν μεγάλη διπλή ευκαιρία στο 8΄ με τους  Ολιβέιρα και Μεϊρέλες να σημαδεύουν το δοκάρι.

Κι αφού δεν ήρθε το 2-0 έγινε το 1-1  στο 20΄ με πλασέ του Βαγγέλη Μάντζιου.

Αυτό αποδείχθηκε παρένθεση αφού τρία λεπτά αργότερα (23΄) ο Ολιβέιρα με ωραία ατομική προσπάθεια και δυνατό σουτ έκανε το 2-1 σκορ με το οποίο έληξε το ημίχρονο. Στην επανάληψη ο ΠΟΑ βγήκε στο γήπεδο μόνο με τις φανέλες! Προφανώς πίστεψε ότι το ματς είχε τελειώσει και οι φιλοξενούμενοι τον τιμώρησαν σκληρά.

Στο 59΄έγινε το 2-2 με τον Νασιόπουλο να σουτάρει από μακριά και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Η ολική ανατροπή σημειώθηκε στο 65΄ με τον Βενάρδο ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Γιαγκιόζη και έκανε το 2-3.

Η ψυχολογία ήταν πλέον με το μέρος του ΠΑΟ Ρουφ που διαχειρίστηκε άριστα το προβάδισμά του και έφτασε τελικά στη νίκη.

Διαιτήτευσε  ο Αντωνίου με βοηθούς τους Μαρκετάκη, Πέτσα του Συνδέσμου Χανίων.

ΠΟΑ: Γιαγκιόζης, Σαβουϊδάκης, Μασουέρο, Γιαλιτάκης, Τσιρούδης (71’ Βοργιάς), Καϊμακαμούδης, Μεϊρέλες, Νίκολι (60’ Σένκα), Αννιτσάκης (81’ Χατζηανδρέου), Κερμενίδης.

ΠΑΟ ΡΟΥΦ: Κουνάδης, Βενάρδος (90’ Αλεξανδρόπουλος), Χατζηλάμπρος, Οικονομόπουλος, Τζερόμ, Αλεξίου, Νατσιόπουλος (77’ Πλουμάτος), Μπουντόπουλος (69’ Μακρής), Μάντζιος, Καλλέργης (90’ Σιμάκος), Σαχσανίδης.

ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΔΗΣ: «Μας προβληματίζουν τα πρώτα 10’-15’  του β΄ μέρους»

αναστασιαδης
Προβληματισμένος για την ήττα και για την εικόνα του ΠΟΑ στο ξεκίνημα του β΄ μέρους εμφανίστηκε ο Ανέστης Αναστασιάδης στις δηλώσεις του μετά το παιχνίδι. Χαρακτηριστικά τόνισε: «Η αρχή δεν προμήνυε αυτό που ακολούθησε. Ξεκινήσαμε με ένα ωραίο γκολ και με τους καλύτερους οιωνούς.

Μας προβληματίζουν τα πρώτα 10-15 λεπτά του β΄ ημιχρόνου, γιατί άλλα είπαμε στα αποδυτήρια και άλλα έγιναν και δεχθήκαμε δυο γκολ που δεν έπρεπε. Είχαμε απέναντι έννα έμπειρο αντίπαλο. Εμείς πρέπει να δούμε τα λάθη μας και να μην τα επαναλάβουμε».