Ο Καϊμακαμούδης που βγήκε πρώτος σκόρερ χειροκροτεί τον κόσμο με τους συμπαίκτες του

Με νίκη αποχαιρέτησε το πρωτάθλημα ο ΠΟΑ κερδίζοντας 2-0 τον Γιούχτα χθες στο Ατσαλένιο για την 18η και τελευταία αγωνιστική του 7ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής.

Μια νίκη γοήτρου για τους Ατσαλενιώτες οι οποίοι ισοβάθμισαν με τον Αλμυρό αλλά υποβιβάζονται ουσιαστικά για ένα γκολ.

Αυτό ήταν και το καλύτερο φινάλε που θα μπορούσε να κάνει ο ΠΟΑ σε ένα ματς στο οποίο είχε από την αρχή την θέληση και το πάθος για να το κερδίσει και να αποδείξει ότι άξιζε κάτι καλύτερο.

Η πρώτη τεράστια ευκαιρία ήρθε για τους γηπεδούχους στο 32΄  όταν ο Σένκα βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον Χρήστου, όμως ο τερματοφύλακας των φιλοξενού- μενων έδιωξε εντυπωσιακά.

Ένα λεπτό αργότερα (33’) ο Σένκα εκτέλεσε κόρνερ, ο Αννιτσάκης πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να περνάει πάνω από το δοκάρι.

Στιγμιότυπο από το χθεσινό παιχνίδι του Ατσαλένιου

Λίγο πριν το ημίχρονο ο ΠΟΑ έχασε μια ακόμα ευκαιρία όταν στο 43ο λεπτό ο Ολιβέιρα έπιασε δυνατό σουτ με την μπάλα να περνάει άουτ.

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΟΑ μπήκε πιο δυνατά  και είχε την ευκαιρία  με τον Μεϊρέλες για να απαντήσει ο Γιούχτας με τον  Ψαρρά και τον Γιαγκιόζη να του λέει «όχι».

Ο ΠΟΑ βρήκε τελικά το γκολ στο 83΄  με τον Καϊμακαμούδη από κοντά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα ενώ ο ίδιος παίκτης στις καθυστερήσεις πέτυχε και δεύτερο γκολ για το 2-0 κερδίζοντας παράλληλα τον τίτλο του πρώτου σκόρερ της κατηγορίας με 16 γκολ, ένα παραπάνω από τον Καστελλιανάκη που επίσης σκόραρε χθες δυο φορές.

Διαιτήτευσε ο Σαμιωτάκης

ΠΟΑ: Γιαγκιόζης, Μπολάκης, Λουμπάκης, Τσιρούδης (74′ Σαβουιδάκης), Σένκα (90′ Σκουλάς), Καϊμακαμούδης, Κερμενίδης, Ολιβέιρα (82′ Νικόλι), Χαρίτος (82′ Χατζηανδρέου), Μεϊρέλες, Αννιτσάκης

ΓΙΟΥΧΤΑΣ: Χρήστου, Κασσωτάκης, Τουγλής (80′ Κόκκινος), Τζανής, Λογοθέτης, Πλουσής, Δωματάς (80′ Μπέρκης), Γελαδάρης (68′ Στακάκης), Ψαρράς, Νύκταρης (68′ Μπετεινάκης), Κατσικοκέρης (46′ Σάντσες).