Αλλαγή σκυτάλης στην κορυφή της Α1, με τους Ανθεστίωνα και ΠΑΝΟΜ να ξεπερνούν στη βαθμολογία τον Ρωμανό, που έμεινε στη «λευκή» ισοπαλία με την ΑΕΚ.
Η ομάδα από το Θραψανό πέτυχε την τέταρτη νίκη της σε ισάριθμα ματς (1-0 τις Μοίρες) ενώ έχει κι ένα ματς λιγότερο (αυτό με τον ΟΦΑ). Με 2-0 νίκησαν τα Μάλια την Τριτωνία.
Σόου του Κενδριστάκη στον Κρουσώνα (4-1 τη Δαμάστα), «διπλά» για Α.Ο.Τ (τη Μινωική) και Ασίτες (τα Δειλινά) με το ίδιο σκορ, 4-1.
Πρώτες νίκες, τέλος, για Βόνη (3-2 τον ΟΦΑ) και Χερσόνησο (2-1 τον ΕΓΟΗ).
ΑΝΘΕΣΤΙΩΝ-ΜΟΙΡΕΣ 1-0
Συνεχίζει με το απόλυτο (4 στα 4) ο Ανθεστίων, καθώς κέρδισε και τις Μοίρες με 1-0 στο Θραψανό. Το γκολ πέτυχε με κεφαλιά και πάλι ο Μπερνίκου (43’).
Διαιτητής ήταν ο Βισκαδούρος.
ΑΝΘΕΣΤΙΩΝ: Χρονάκης, Μακρογιαννάκης, Δρακάκης, Γιούγκα, Βαρδής, Χότζα, Ανυφαντάκης, Καφούσης (75′ Κεφάκης), Τρουλάκης, Δρακούλης, Χριστοφοράκης (82’ Δαγκωνάκης).
ΜΟΙΡΕΣ: Λιουδάκης, Φανουράκης, Τραορέ, Αντωνάκης, Πολυμερίδης Ι., Πολυμερίδης Χ., Μασέλης (13′ λ.τρ. Ραπτάκης, 80’ Μπέρκης), Κουτσάκης, Βατσινάς, Σπυριδάκης. Κυριακάκης.
ΠΑΝΟΜ-ΤΡΙΤΩΝΙΑ 2-0
Την τέταρτη νίκη του πέτυχε ο ΠΑΝΟΜ, «σκαρφαλώνοντας» στην κορυφή της βαθμολογίας (μαζί με τον Ανθεστίωνα). Τα γκολ για τους Μαλιώτες, σημείωσαν οι Καλαϊτζάκης (52’) και Παπαδάκης (68’).
Διαιτητής ήταν ο Ζιούτος.
ΠΑΝΟΜ: Κανετάκης, Μαυρίδης, Μπιτζανάκης (67’ Πετσαλάκης), Διαμαντάκης, Μπορμπουδάκης, Καπετανάκης, Καουκάκης, Νικόλι, Καλαϊτζάκης (60’ Παπαδάκης), Συσκάκης (65 Κολάϊ), Κατσούλης.
ΤΡΙΤΩΝΙΑ: Αγγελιδάκης, Φτυλάκης, Κοκολάκης, Χατζησεβαστός, Γιαλαμάς (65′ Γελαδάς), Πηρουνάκης, Μανουσάκης, Ντραγκότι, Μπαλόκας (46′ λ.τρ. Κλινάκης), Μάρκου, Κεφάκης.
ΠΑΟΚ – ΔΑΜΑΣΤΑ 4-1
Στους ρυθμούς του Γιάννη Κενδριστάκη, που πέτυχε καρέ τερμάτων (5’, 8’, 76’, 80’) «χόρεψε» τη Δαμάστα ο ΠΑΟΚ, στο μαλεβιζιώτικο ντέρμπι στο ανακαινισμένο γήπεδο του Κρουσώνα. Για τους φιλοξενούμενους βρήκε δίχτυα ο Τζουβάρας (40’).
Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Πατεμτζής Γ.
ΠΑΟΚ: Χαραλαμπάκης, Λιοδάκης, Μπαμπουλάκης, Παπαδιός, Ζαρκαδούλας (88’ Τζιράκης), Πύλιος, Κενδριστάκης(86’ Βλαχάκης), Σκούφος, Σακλαμάκης Σ. (83’ Σακλαμάκης Π.), Ανωγειανάκης (88’ Τζαγκαράκης), Μαγάκης.
ΔΑΜΑΣΤΑ: Δανδάλης, Κουτσάκης (80’ Ζέρο), Λαμπράκης, Πεταλάκης, Απλαδάς, Καραξής (80’ Κοκορέλιας), Κουτσοποδιώτης, Κοσμάς (26’’ λ.τρ. Γαργανουράκης), Ψωμάς (67’ Γωνιανάκης), Τζουβάρας, Μπαντούνας (80’ Ρουμπάκης).
ΑΣΙΤΕΣ-ΔΕΙΛΙΝΑ 1-4
Στο ντέρμπι των νεοφώτιστων, τα Δειλινά πέρασαν με νίκη 4-1 από τις Ασίτες, με γκολ των Πασά (4’), Σταματάκη (6’), Κλίνη (75’) και Μπρίνταλου (88’), ενώ για τους γηπεδούχους, που είχαν δύο δοκάρια, σκόραρε ο Γιαννακόπουλος (27’ φάουλ).
Ο Βασάκης Γ. Ε. διαιτήτευσε την αναμέτρηση.
ΑΣΙΤΕΣ: Γκόγκος, Μανουσάκης, Αριστεινίδης, (46’ λ.τρ. Αποστολάκης), Κοπιδάκης Χ.(70’ Λιανδράκης), Νικολακάκης (75′ λ.τρ Κοπιδάκης Γ.), Ρουμπάκης Κ, Κοζορώνης Δ., Αναστασάκης Δ.Γ (75’ Περογαμβράκης), Κοτζαδάκης, Γιαννακόπουλος.
ΔΕΙΛΙΝΑ: Ροδουσάκης, Χεράκης, Αδαμάκης (46’ Κατσαπρακάκης), Μεντουδάκης, Μιχελάκης, Νικητόπουλος (82’ Ζησιμόπουλος), Πασάς, Κεφαλούκος, Κλίνης, Κούκος Γ. (75’ Μπρίνταλος), Σταματάκης (83’ Διονυσόπουλος).
ΒΟΝΗ-ΟΦΑ 3-2
Έσπασε το… ρόδι η Βόνη, καθώς μετά από συναρπαστικό ματς, επικράτησε με 3-2 του ΟΦΑ. Ο Ζερβάκης (14’, 38’) έδωσε… αέρα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους και ακολούθησε η ισοφάριση με τους Λουλάκη (61’) και Κουσκόφ (82’), με τον Καλογερίδη όμως να σκοράρει με κεφαλιά στο 90’ και να κρίνει το ματς. Αποβλήθηκε ο Καλεμάκης (67’).Διαιτητής ήταν ο Ζαφείρης.
ΒΟΝΗ: Λάμπρου, Κελαράκης, Σκαρβελάκης, Μιχαϊλίδης, Γκικόκα (70′ Παπαδάκης), Κουκάκης, Μόλα (70′ Παπαγγελής), Λουρίδας (57′ Βλάχος), Ζερβάκης (80′ Παλαμίδας), Καλογερίδης, Σταυρακάκης.
ΟΦΑ: Πουλάκης (λ.τρ. 25’ Καραλής), Γκιόκα (70′ Μπονατσάκης), Βερυκοκίδης, Καλεμάκης, Μουρτζάκης, Κόκκινος, Λουλάκης, Αουίντα (70′ Κώστας), Φρόκου, Ψωμάς, Κουσκόφ.
ΡΩΜΑΝΟΣ-ΑΕΚ 0-0
Ισοπαλία χωρίς γκολ με χαμένους και τους δύο στην κοινή τους έδρα, την Ελιά, για Ρωμανό και ΑΕΚ. Η ομάδα του Κατσαμπά είχε δύο δοκάρια (Κάββαλος και Παπακώστας).
Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Κρασαγάκης.
ΡΩΜΑΝΟΣ: Ρουμπάκης Ι, Κουκάκης, Μπαλάφας, Ανυφαντάκης, Ρουμπάκης Μ., Γιακουμάκης (70 λ.τρ. Κομνηνός), Μόντι, Μαυρομάτης, Σεραφειμίδης, Μεμοτσέλα, Μυλωνάς.
ΑΕΚ: Σπανός, Κάββαλος, Καραφωτιάς Τολ., Τσίχλας, Ντελία, Καραφωτιάς Τακ. (72’ Παπακώστας), Νικολάου Π., Δάσκος (90’ Κονιδάκης), Τσατσάκης Γ., Βαρδονικολάκης (57’ Κοκκινάκης), Νικολάου Χ. (72’ Σωμαράκης).
ΕΓΟΗ-ΧΕΡΣΟΝΗΣΟΣ 1-2
Με τον Φρόκου να πετυχαίνει δύο γκολ (20’και 37’ με πέναλτι) και να «υπογράφει» την ανατροπή, η Χερσόνησος έκανε σεφτέ στις νίκες κερδίζοντας εκτός έδρας τον ΕΓΟΗ, που προηγήθηκε με κεφαλιά του Παναούση (5’). Ο Λικάι των γηπεδούχων αποβλήθηκε με δύο κίτρινες κάρτες από τον διαιτητή Σαμιωτάκη.
ΕΓΟΗ: Χαραλαμπάκης, Κέσκος, Ντάγκινης, Βελαόρας, Παπουτσιδάκης (87’′ λ.τρ. Τατσιώνας), Κονίδης (78′ Μπέης), Πρωτοψάλτης (46’′ Λικάϊ), Τσολακούδης (46’′ Στοιχειός), Αγοράκης, Παναούσης, Αλεξίου.
ΧΕΡΣΟΝΗΣΟΣ: Ψαρουλάκης, Αργυρός, Χαλκιαδάκης Γ.Ε., Μουντράκης, Χατζηνικολάκης, Μαστοράκης, Φρόκου, Γκούρο Ε., Χαλκιαδάκης Γ.Γ.(65’ Γκούρο Λ.), Πέκι, Χιλά.
ΜΙΝΩΙΚΗ-Α.Ο.Τ 1-4
Δεύτερη σερί… τεσσάρα (4-1) για τον Α.Ο.Τ, κόντρα στη Μινωική, που μετράει 0/3 στην Τύλισο. Δύο γκολ έβαλε ο Μεταξάκης (48’, 74’), ένα οι Φουντουλάκης (74’) και Παραθύρας (90’), ενώ για την ομάδα της Φορτέτσας σκόραρε ο Πατσάκης (80’).
Διαιτητής ήταν ο Μανδαλενάκης.
ΜΙΝΩΙΚΗ: Στεφανάκης, Καρούζος (57′ Σταυρουλάκης), Χατζηδημητρίου, Καστελλιανάκης (76′ Βιτσαξάκης), Τρουλινός, Τσαμπουράκης, Ρουμελιώτης (87′ Δρακωνάκης), Ανδρεαδάκης, Μαρκόπουλος, Ψαράς (87′ Μαγάκης), Σαραφαλντίν (77′ Πατσάκης).
Α.Ο.Τ: Δημαράκης, Καρταλιανάκης (72′ Παραθύρας), Δουλγεράκης, Βρεττός, Κουρουθιανάκης, Φραγκιαδουλάκης (88′ Παπαδομανωλάκης), Παπανδρέου (88′ Μαστάγγας), Γερακιός, Μεταξάκης (88′ Σκαντζάκης), Παπαδάκης Γ. (64′ Φουντουλάκης), Τριάντης.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 5 αγ.)
Β. ΓΚ.
1. Ανθεστίων 12 12-4
2. ΠΑΝΟΜ 12 11-1
3. ΠΑΟΚ 11 17-5
4. Ρωμανός 11 9-4
5. Α.Ο.Τ 10 14-3
6 ΑΕΚ 10 7-1
7. Δαμάστα 9 7-8
8. Δειλινά 6 11-12
9 Τριτωνία 6 5-8
10. Μοίρες 5 2-4
11. Χερσόνησος 4 4-9
12. Aσίτες 4 3-12
13. ΟΦΑ 3 7-11
14. Μινωική 3 6-12
15. Bόνη 3 4-12
16. ΕΓΟΗ 3 3-16
*ΟΦΑ και Ανθεστίων έχουν από έναν αγώνα λιγότερο.
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (5 αγ.)
Ανθεστίων – Μοίρες 1-0
ΠΑΝΟΜ – Τριτωνία 2-0
Ασίτες – Δειλινά 1-4
Βόνη – ΟΦΑ 3-2
Ρωμανός – ΑΕΚ 0-0
ΠΑΟΚ – Δαμάστα 4-1
ΕΓΟΗ – Χερσόνησος 1-2
Μινωική – Α.Ο.Τ 1-4
ΣΚΟΡΕΡ
9 γκολ: Κενδριστάκης (ΠΑΟΚ)
7 γκολ: Μεταξάκης (Α.Ο.Τ)
5 γκολ: Μυλωνάς (Ρωμανός), Καλαϊτζάκης (ΠΑΝΟΜ), Χριστοφοράκης, Μπερνίκου (Ανθεστίων)
4 γκολ: Τζουβάρας (Δαμάστα).
Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ (23-24/10)
ΠΑΝΟΜ – Ανθεστίων
Μοίρες – Ασίτες
Τριτωνία – Βόνη
Δειλινά – Ρωμανός
ΟΦΑ – ΠΑΟΚ
ΑΕΚ – ΕΓΟΗ
Δαμάστα – Α.Ο.Τ
Χερσόνησος – Μινωική