Ανίκητη η Ρεάλ πρωταθλήτρια Ευρώπης για 15η φορά

Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν … παίζεται σε τελικούς και το απέδειξε για πολλοστή φορά στο επιβλητικό Γουέμπλεϊ.

Με γκολ του Καρβαχάλ στο 74′ και του Βινίσιους στο 83′, η αρμάδα του Κάρλο Αντσελότι επιβλήθηκε με 2-0 της Ντόρτμουντ και αναδείχθηκε για 15η φορά στην ιστορία της πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Η Ντόρτμουντ ήταν εντυπωσιακή στο πρώτο 45λεπτο μολονότι δεν βρήκε το γκολ που θα άξιζε με βάση την εικόνα της.Κάθε φορά που έκλεβαν μπάλες οι Γερμανοί -και δεν ήταν και λίγες- έβγαιναν ταχύτατα στην κόντρα με τους Αντεγέμι, Φίλκρουγκ, Σάντσο, Μπραντ χτυπούσαν στο… ψαχνό χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες.

Το δεύτερο 45λεπτο του τελικού ξεκίνησε με την πρώτη μεγάλη στιγμή της Ρεάλ, όταν σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κρόος, ο Κόμπελ εκτινάχθηκε στη γωνία του κι έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ, ενώ στο 57’ από σέντρα του Βινίσιους ο Καρβαχάλ έπιασε απευθείας το σουτ, όμως ο Μάντσεν έβαλε καθοριστική κόντρα στην μπάλα και της έκοψε την ταχύτητα, για να την μπλοκάρει ακολούθως ο γκολκίπερ της Ντόρτμουντ.

Στο 74’ σε κόρνερ του Κρόος, ο Καρβαχάλ βρήκε μπροστά απ’ όλους στο πρώτο δοκάρι, πήρε την κεφαλιά κι έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Κόμπελ για το 1-0 της Ρεάλ.

Στο 83ο λεπτό,από το λάθος του Μάντσεν, ο Μπέλινγχαμ
έκλεψε την μπάλα, τη «σέρβιρε» στον Βινίσιους κι ο Βραζιλιάνος δεν αστόχησε κάνοντας το 2-0 για τη «βασίλισσα» και «τελειώνοντας» τον τελικό.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Κόμπελ, Ρίερσον, Χούμελς, Σλότερμπεκ, Μάατσεν, Τζαν (81′ Μάλεν), Ζάμπιτσερ, Σάντσο (87′ Μπιτόι-Γκίτενς), Μπραντ (81′ Αλέ), Αντεγέμι (72′ Ρόις), Φίλκρουγκ

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Ρίντιγκερ, Νάτσο, Μεντί, Βαλβέρδε, Καμαβινγκά, Κρόος (86′ Μόντριτς), Μπέλιγχαμ (85′ Χοσέλου), Ροντρίγκο (90′ Μιλιτάο), Βινίσιους (90′ Βάθκεθ)