Ο ΟΦΗ με την ενδεκάδα που παρατάχθηκε χθες κόντρα στην Έμμεν

Ανέτοιμος και με πολλές αλλαγές σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι ο ΟΦΗ γνώρισε νέα ήττα στο φιλικό που έγινε χθες με την Έμμεν  με σκορ 3-0 σε ένα παιχνίδι που διεξήχθη σε δύσκολες συνθήκες με πολύ ζέστη.

Οι γηπεδούχοι βρίσκονται στο τελικό στάδιο της προετοιμασίας τους, αφού την επόμενη εβδομάδα ξεκινάει το oλλανδικό πρωτάθλημα, ενώ ο ΟΦΗ έδειξε ότι θέλει πολλή δουλειά ακόμα και κυρίως άμεση ενίσχυση μεσοαμυντικά.

Ο Γιώργος Σίμος παρέταξε μια εντελώς διαφορετική ενδεκάδα με παίκτες που δεν έπαιξαν με τον Άγιαξ, ωστόσο η εικόνα που είδε δεν πρέπει να τον άφησε ικανοποιημένο αφού οι παίκτες του κινήθηκαν στα ρηχά. Για μια ακόμα φορά φάνηκαν τα κενά στην αμυντική γραμμή καθώς και τα τρία γκολ προήλθαν από αδράνεια.

Αυτή την φορά ο ΟΦΗ δεν πήγε καλά ούτε επιθετικά, αφού πέρα από δυο τρεις φάσεις δεν απείλησε την αντίπαλη εστία. Το χθεσινό παιχνίδι προσφέρεται για χρήσιμα συμπεράσματα σε ό,τι αφορά κάποιους παίκτες που  μέχρι τώρα δεν είχαν πολύ χρόνο συμμετοχής, αφού η παρουσία τους κάθε άλλο παρά ενθαρρυντικά μηνύματα έστειλε και ίσως κάποιοι από αυτούς να μην συνεχίσουν στην ομάδα.

Το σκορ άνοιξε στο 23’ για την Έμμεν στην πρώτη ουσιαστικά φάση του αγώνα. Ο Λάουρσεν σούταρε, ο Δερμιτζάκης απέκρουσε και στην επαναφορά ο Ντε Λόου έκανε το 1-0.

Στην αμέσως επόμενη φάση που έγινε μετά από τρία λεπτά (26’) η άμυνα του ΟΦΗ πιάστηκε στον ύπνο με συνέπεια να γίνει το 2-0 για τους γηπεδούχους. Σκόρερ ο Αρίας με κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ.

Ο ΟΦΗ προσπάθησε να αντιδράσει χωρίς όμως να δημιουργήσει ευκαιρίες μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η κρητική ομάδα ξεκίνησε με αλλαγές και είχε δυο καλές στιγμές χωρίς όμως να τις αξιοποιήσει:

Η πρώτη ευκαιρία για τον ΟΦΗ στον αγώνα σημειώθηκε στο 52’ όταν ο  Πέρσον σούταρε και ο γκολκίπερ των Ολλανδών απέκρουσε δύσκολα.

Στο 53’ Σακόρ και Φερέιρα δεν μπόρεσαν να σκοράρουν από κοντά χάνοντας μια ακόμα σημαντική ευκαιρία.

Κι αφού ο ΟΦΗ δεν κατάφερε να σκοράρει λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 55’ ήρθε το τρίτο γκολ για την ολλανδική ομάδα με σουτ του Κόλαρ.

Ο Τσιλιανίδης σούταρε στο 64’ και η μπάλα κατέληξε κόρνερ.

ΕΜΜΕΝ: Τέλγκεγκαμπ, Βίλ, Βέντορπ, Μπέικερ, Μπάρνετ, Τσάκον, Ούγκρινιτς, Λάουρσεν, Ντε Λόου, Κόλαρ, Αρίας.

ΟΦΗ: Δερμιτζάκης, Μπολάκης, Κοροβέσης (59’ Μαρινάκης), Γιαννούλης, Νάστος, Οικονόμου, Σουρνάκης (46’ Σακόρ), Νέιρα (55’ Μεγιάδο), Πέρσον (55’ Τσιλιανίδης), Μάνος (46’ Σασί), Φερέιρα (55’ Σεμέντο).

Ο Αδάμος υποδέχτηκε χθες στο Ρότερνταμ τον Δεληγιαννίδη

Στην Ολλανδία ο Δεληγιαννίδης

Στην Ολλανδία βρίσκεται από χθες ο Παναγιώτης Δεληγιαννίδης. Ο 23χρονος αμυντικός έφτασε στο Ρότερνταμ όπου τον υποδέχθηκε ο Παύλος Αδάμος μαζί με τον προπονητή τερματοφυλάκων Γιώργο Γαυγιωτάκη και στην συνέχεια μετέβησαν στο Έμμεν.

Ο Δεληγιαννίδης θα κάνει σήμερα την πρώτη του προπόνηση και ίσως πάρει χρόνο συμμετοχής στο αυριανό τελευταίο φιλικό του ΟΦΗ στην Ολλανδία με την Βίλεμ.

Σίμος: «Όλοι είναι παίκτες του ΟΦΗ»

Ο Γιώργος Σίμος αναφερόμενος στο χθεσινό ματς τόνισε: «Δώσαμε χρόνο συμμετοχής σε όλο το ρόστερ του ΟΦΗ, διαχειριζόμαστε τα λεπτά συμμετοχής όλων των παικτών ώστε μέσα από την προετοιμασία να μπορέσουμε να πάρουμε όσο το δυνατόν περισσότερα στοιχεία γίνεται και θέλουμε να επιστρέψουμε στο Ηράκλειο για να δουλέψουμε ακόμα καλύτερα τις επόμενες τρεις εβδομάδες προετοιμασίας.

Για εμάς, όλοι είναι παίκτες του ΟΦΗ. Σίγουρα, όσο περνούν οι μέρες φαίνονται ξεκάθαρα οι επιβαρύνσεις της προετοιμασίας. Το σώμα είναι κουρασμένο, άρα αμέσως και το μυαλό δεν έχει καθαρή σκέψη. Πρέπει να βελτιωθούμε μέσα από αυτήν την διαδικασία».

Ο Νίκος Κοροβέσης από την πλευρά του δήλωσε: «Παίξαμε με μια πιο έτοιμη ομάδα κάτω από δύσκολες συνθήκες χωρίς αυτό να είναι δικαιολογία. Οι ρυθμοί ήταν γρήγοροι και δεν αντέχουμε σε κάθε παιχνίδι. Είμαστε σε περίοδο προετοιμασίας και αυτό σημαίνει ότι δεν είμαστε ακόμα έτοιμοι αλλά σιγά σιγά θα βγάλουμε αυτά που δουλεύουμε στις προπονήσεις».