Α’ ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Πρεμιέρα στο Ηράκλειο για ΟΦΗ και Εργοτέλη

144

Με κρητικό ντέρμπι θα ξεκινήσει την Κυριακή 20 Νοεμβρίου, ο 2ος όμιλος της Α’ Εθνικής γυναικών στο ποδόσφαιρο.

Ο ΟΦΗ θα υποδεχθεί τη ΡΕΑ (πρώην Αστέρας Ρεθύμνου) ενώ στο Ηράκλειο θα γίνει και η πρεμιέρα του Εργοτέλη κόντρα στη Δόξα Πηγαδακίων (ομάδα της Ζακύνθου).

Στην 4η αγωνιστική θα συναντηθούν Εργοτέλης – ΡΕΑ, ενώ στην 6η αγωνιστική θα πραγματοποιηθεί το ντέρμπι του Ηρακλείου ΟΦΗ – Εργοτέλης, με τις δύο ομάδες της πόλης να έχουν και φέτος πρωταγωνιστικές βλέψεις.

Ο πρωταθλητής θα προκύψει ξανά από τα πλέι οφ, όπου θα πάρουν μέρος οι τρεις πρώτες ομάδες κάθε ομίλου ενώ στη Β’ Εθνική θα υποβιβαστούν οι δύο τελευταίες ομάδες από κάθε όμιλο και θα γίνουν πλέι άουτ για να «πέσουν» άλλες δύο.

Αρχίζει και η Β’ Εθνική

Το ερχόμενο Σαββατοκύριακο (19-20/11) θα αρχίσουν και οι ομάδες της Β’ Εθνικής τις αγωνιστικές υποχρεώσεις τους. Τρεις κρητικές ομάδες βρίσκονται στον 3ο όμιλο (Νέες Εργοτέλη, Χανιά, Βασίλισσα Νότου).

Η ηρακλειώτικη ομάδα θα φιλοξενήσει την ΑΕΚ στην πρεμιέρα, τα Χανιά θα αντιμετωπίσουν εκτός έδρας τις Ν. Δραπετσώνας και η Βασίλισσα Νότου θα παίξει εκτός με τον Πήγασο Θριασίου.

Βάσει της προκήρυξης της ΕΠΟ, οι τέσσερις πρωταθλήτριες ομάδες των ομίλων θα ανέβουν στην Α’ Εθνική, αρκεί να υπάρχει διαφορά τουλάχιστον 6 βαθμών της 1ης ομάδας (κάθε ομίλου) από τη 2η. Σε διαφορετική περίπτωση, θα γίνει διπλός αγώνας μπαράζ.

Για τον υποβιβασμό είναι πιο απλά τα πράγματα, καθώς θα «πέσουν» συνολικά 8 ομάδες, οι δύο τελευταίες από κάθε όμιλο.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ Α’ ΕΘΝΙΚΗΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

1η       αγωνιστική      8η

Λεοντικός-Οδυσσέας Μοσχ.

Εργοτέλης-Δόξα Πηγ.

ΟΦΗ-ΡΕΑ

Ολυμπιάδα Υμ.-Ιάλυσος

2η       αγωνιστική      9η

Εργοτέλης-Λεοντικός

Οδυσσέας-ΟΦΗ

Δόξα Πηγ.-Ολυμπιάδα

Ιάλυσος-ΡΕΑ

3η       αγωνιστική      10η

Λεοντικός-ΟΦΗ

Ολυμπιάδα-Εργοτέλης

Ιάλυσος-Οδυσσέας

ΡΕΑ-Δόξα Πηγ.

4η       αγωνιστική      11η

Ολυμπιάδα-Λεοντικός

ΟΦΗ-Ιάλυσος

Εργοτέλης-ΡΕΑ

Οδυσσέας -Δόξα Πηγ.

5η       αγωνιστική      12η

Λεοντικός-Ιάλυσος

ΡΕΑ-Ολυμπιάδα

Δόξα Πηγ.-ΟΦΗ

Οδυσσέας-Εργοτέλης

6η       αγωνιστική      13η

ΡΕΑ-Λεοντικός

Ιάλυσος-Δόξα Πηγ.

Ολυμπιάδα-Οδυσσέας

ΟΦΗ-Εργοτέλης

7η       αγωνιστική      14η

Δόξα Πηγ.-Λεοντικός

Οδυσσέας-ΡΕΑ

Εργοτέλης-Ιάλυσος

ΟΦΗ-Ολυμπιάδα

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ Β’ ΕΘΝΙΚΗΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

1η       αγωνιστική      8η

Πήγασος Θρ.-Βασίλισσα Νοτ.

Πόντιοι Δραπ.-Ν. Ατρομήτου

Ν. Δραπετσώνας-Χανιά

Ν. Εργοτέλη-ΑΕΚ

2η       αγωνιστική      9η

Πόντιοι Δραπ.-Πήγασος Θρ.

Βασίλισσα Νοτ.-Ν. Δραπετσώνας

Ν. Ατρομήτου-Ν. Εργοτέλη

ΑΕΚ-Χανιά

3η       αγωνιστική      10η

Πήγασος Θρ.-Ν. Δραπετσώνας

Ν. Εργοτέλη-Πόντιοι Δραπ.

ΑΕΚ-Βασίλισσα Νοτ.

Χανιά-Ν. Ατρομήτου

4η       αγωνιστική      11η

Ν. Εργοτέλη-Πήγασος Θρ.

Ν. Δραπετσώνας-ΑΕΚ

Πόντιοι Δραπ.-Χανιά

Βασίλισσα Νοτ.-Ν. Ατρομήτου

5η       αγωνιστική      12η

Πήγασος Θρ.-ΑΕΚ

Χανιά-Ν. Εργοτέλη

Ν. Ατρομήτου-Ν. Δραπετσώνας

Βασίλισσα Νοτ.-Πόντιοι Δραπ.

6η       αγωνιστική      13η

Χανιά-Πήγασος Θρ.

ΑΕΚ-Ν. Ατρομήτου

Ν. Εργοτέλη-Βασίλισσα Νοτ.

Ν. Δραπετσώνας-Πόντιοι Δραπ.

7η       αγωνιστική      14η

Ν. Ατρομήτου-Πήγασος Θρ.

Βασίλισσα Νοτ.-Χανιά

Πόντιοι Δραπ.-ΑΕΚ

Ν. Δραπετσώνας-Ν. Εργοτέλη

 

Μπορεί επίσης να σας αρέσει