Η πρόκριση της Εθνικής περνάει από το Ηράκλειο

ΕΝΤΟΣ ΤΩΝ ΗΜΕΡΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΦΥΣΙΚΑ ΣΗΜΕΙΑ ΠΩΛΗΣΗΣ ΤΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΜΕ ΤΗ ΛΕΤΟΝΙΑ ΣΤΑ «ΔΥΟ ΑΟΡΑΚΙΑ» / ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΕ ΓΥΝΑΙΚΕΣ, ΕΦΗΒΟΥΣ, ΠΑΙΔΕΣ ΚΑΙ ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ ΤΗΣ ΕΚΑΣΚ

282

Το Ηράκλειο ετοιμάζεται να…φορέσει τα καλά του για να υποδεχθεί γι’ ακόμα μία φορά την Εθνική ομάδα μπάσκετ των ανδρών, ίσως στο σπουδαιότερο παιχνίδι από αυτά που έχει δώσει στα «Δύο Αοράκια» τα τελευταία χρόνια.

Την Παρασκευή 11 Νοεμβρίου (7μμ), το Ηράκλειο δε θα γιορτάσει μόνο τον πολιούχο του Άγιο Μηνά αλλά και την άφιξη της «επίσημης αγαπημένης», η οποία θα αντιμετωπίσει την αρκετά ισχυρή και φιλόδοξη Λετονία, στο πρώτο της παιχνίδι μετά το Ευρωμπάσκετ.

Ένας αγώνας που έχει μεγάλη βαθμολογική σημασία καθώς με νίκη το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, θα «κλειδώσει» την πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2023. Η πρόκριση λοιπόν περνάει από το Ηράκλειο και ο φίλαθλος κόσμος του νησιού, πρέπει να σταθεί στο πλευρό των διεθνών μας, όπως πολλές φορές το έχει κάνει στο παρελθόν.

Τα εισιτήρια (10,15, 20 ευρώ), έχουν κυκλοφορήσει ήδη ηλεκτρονικά (ticketmaster.gr) ενώ από τις αρχές της ερχόμενης εβδομάδας, θα πωλούνται και από συγκεκριμένα σημεία στο Ηράκλειο, τα οποία θα γνωστοποιήσει η ΕΟΚ.

Με το δεξί οι γυναίκες του Ηροδότου

Ο Ηρόδοτος και η δεύτερη ομάδα του ΟΑΧ ξεκίνησαν με νίκες το Παγκρήτιο πρωτάθλημα μπάσκετ γυναικών, απέναντι σε Αρκάδι και Εργοτέλη αντίστοιχα (ρεπό είχε ο Ανδρογέας). Στους έφηβους και τους παίδες, μετά την αναβολή της δεύτερης αγωνιστικής λόγω κακοκαιρίας, διεξήχθη η τρίτη αγωνιστική (2η στους έφηβους Β’) ενώ πρεμιέρα είχαμε στις κορασίδες. Αναλυτικά τα αποτελέσματα των πρωταθλημάτων της ΕΚΑΣΚ:

Γυναικών (1η αγ.)

Εργοτέλης-ΟΑΧ                37-41

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Χριστοδούλου Π.): Κουλούρη Μ. 1, Χριστοδουλάκη 2, Καραπιδάκη 2, Βάβαλη 2, Κουλούρη Σ. 15, Γεωργοπούλου 1, Κακλαμάνου 3, Γιαννακοπούλου 7, Μαρκάκη, Πετροπούλου, Τσαγκαράκη 4.

Ηρόδοτος-ΟΑΧ2               65-45

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Σαμαντούρα): Ιατράκη 9(3), Γουμενάκη 4(1), Γιαλαμά 2, Ορφανού 2, Μιχελιδάκη 4, Αλιφραγκή 3(1), Καρδαμάκη Ζ. 5, Μαθιουδάκη 7, Βαρελτζή 15, Καρδαμάκη Ι. 11, Φωνιαδάκη, Μαυράκη 4(1).

Εφήβων Α’ (3η αγ.)

Ανδρογέας-Ηρόδοτος   75-54

ΑΝΔΡΟΓΕΑΣ (Δημητριάδης): Γαρεφαλάκης 5(1), Γενιτσαρίδης 3(1), Δερμιτζάκης 3, Ξηρουχακης 36 (3), Παρασκευαϊδης 6, Παγωνίδης 1, Σταμούλος 5, Στρατάκης 16(2), Τσατσάκης, Φίσκας.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Τρούλης): Κατσούγκρης 7(1), Καρκανάκης 10, Χριστοδουλάκης 18(2), Ζαχαρόπουλος 2, Πανταλός 4, Αργυροπαίδας 6(2), Μίλε 2, Κριθινάκης 3(1), Κατιλάρι 2.

Ρέθυμνο-Ηράκλειο         44-65

«ΗΡΑΚΛΕΙΟ» ΟΑΑ (Μαυράκης): Σαβουλίδης 6 (1), Σπινθουράκης, Κουγιουμουτζής 5, Τζώρτζης 8 (1), Κανατάκης 11, Ντατσιονάκης, Γενιτσαρίδης 10 (2), Σαραντουλάκης 3 (1), Μηλαθιανάκης 4, Τέιλορ 1, Λαμπράκης 7, Κατσούρρι Ι. 10.

ΑΟΚ Χανιά-ΟΦΗ              76-75

Εφήβων Β’

Α’ όμιλος (2η αγ.)

Κύδων2-Ηράκλειο2        46-73

«ΗΡΑΚΛΕΙΟ» ΟΑΑ (Σγουράκης): Λογοθέτης Σ. 6 (2), Μαστροδήμος 5 (1), Καλυκάκης, Χαλαμπαλάκης 5, Τσαγκαράκης 4, Μαυράκης 8 (1), Δασκαλάκης 2, Μοχάμεντ 15, Καρίπογλου 4, Καλλικάκης 14, Καραπιδάκης, Κοντογιάννης 12 (1).

Ακαδημία-Ακρωτήρι      49-61

Β’ όμιλος (2η αγ.)

Αγ. Νικόλαος-Πεδιάδα 50-34

ΟΑΣΗ-Ιεράπετρα             56-75

Παίδων Α’ (3η αγ.)

Ανδρογέας-ΟΦΗ             50-70

ΑΝΔΡΟΓΕΑΣ (Λουμπούνης): Σταμούλος 20, Δαμιανάκης 6(1), Λιανέρης, Παγωνίδης 2, Μαρκατάτος 8, Σαββίδης 3, Κυριακάκης 2, Καλαϊτζάκης 5(1), Μιέστρι 4, Σκαρβελάκης, Χατζηδάκης, Καβλεντακης.

ΟΦΗ (Πάλλης) : Βλάχος 5, Θελερίτης 12 (1), Νικολός 2, Φρογάκης 13, Κοτρώτσιος 12, Σφακιανάκης 5(1), Χασουράκης 2, Κατεργιαννάκης 4, Σεβαστάκης 5(1), Φλουρής 2, Τουρτουλάι 3, Σπυριδάκης 5(1).

Ηράκλειο-Ηρόδοτος      85-34

«ΗΡΑΚΛΕΙΟ» ΟΑΑ (Μακράκης): Σεγρεδάκης 9, Μακράκης 7, Κριτσωτάκης-Μοχάμεντ 8, Λαμπράκης 5 (1), Μαστροδήμος 3 (1), Δασκαλάκης 2, Καραπιδάκης 6, Παπαδάκης 4, Τσαγκαράκης 6, Χαραλαμπάκης 5 (1), Καλλικάκης 14 (1), Κοντογιάννης 16.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Ανυφαντάκη): Καλλάς 5, Καστρινάκης, Μακράκης, Αρμουτάκης, Κόκκινος, Ρουσσάκης 4, Ταμπακάκης 6, Κεχαγιάς, Κατσιαμάγκος, Κριτσωτάκης 6, Κυρκάκης 5 (1), Τζιώρας 8.

Ρέθυμνο-Εργοτέλης       37-60

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Κόκκινος): Φουκαράκης 12, Πατεράκης 1, Μελιδονιώτης 1, Δραμουντάνης 7, Μπελιμπασάκης 13, Χλαπουτάκης 4, Μπάρντι 2, Φιολιτάκης 1, Μπαντουβάς 19.

ΟΑΧ-Κύδων        41-66

Ακρωτήρι-Ιεράπετρα    42-47

Παίδων Β’

Α’ Ομιλος (3η αγ.)

Χανιά BC-Ηράκλειο2      43-44

ΗΡΑΚΛΕΙΟ 2 (Σεμπεκόπουλος): Μεταξάκης 2, Χαρκιανάκης 3, Σερέπετσης 2, Παπουτσάκης, Κέαλαρ 5(1), Μαστοράκης, Λαγουβάρδος, Μοράρου 15, Μαραγκάκης 13, Ζουρμπάκης 2 Ταμιωλάκης 2.

Ακαδημία-ΑΟΚ Χανιά   44-71

ΟΦΣΧ-ΟΦΗ 2     38-64

ΟΦΣΧ 2-Ρέθυμνο 2          28-47

Β’ Ομιλος (3η αγ.)

Πεδιάδα-Ηρόδοτος2      60-46

ΠΕΔΙΑΔΑ (Κριμίλης): Φουκαράκης 5, Κρητικάκης, Κουκουλάκης 17, Τερζάκης Δ. 8, Ανυφαντάκης, Ζέφι, Λεονταράκης 3, Ασπετάκης, Φανουράκης 25.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Κουμιανάκης): Ανατολιτάκης 4, Κανάκης 2, Καραγιάννης 2, Τσικριτσάκης, Κατσαλάκης 3(1), Νικολόπουλος 2, Σιγάλας 24, Μαραθιανός 4, Ταμιωλάκης 2, Μπέης 3.

Σητειακός-Ανδρογέας   66-43

ΑΝΔΡΟΓΕΑΣ (Βιολιντζής): Μοσχονάς 3((1), Μακράκης Μ. 1, Σπανάκης 2,  Γαρεφαλάκης 7, Σταμούλος 4, Φραγκιαδάκης 13 , Τσολάκης 2, Κονσολάκης 2, Μπιτσακάκης 2,  Μακράκης Γ.  7(1).

Αναγέννηση-Γιούχτας   70-71

Αγ. Νικόλαος-ΑΣΚΗΣΗ…48-55

Κορασίδων (1η αγ.)

Εργοτέλης-Ηρόδοτος     35-46

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Χριστοδούλου Π.): Χριστοδουλάκη 4, Αυγεράκη 6, Κληρονόμου 6, Σφακιανάκη, Παναγιωτάκη, Φραγκάκη, Κοκοσάλη Ο. 6, Γιαννοπούλου 2, Μακράκη Κ. 11.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Σαμαντούρα): Λικάι, Ανυφαντάκη, Τσαντάκη, Μαυράκη 9, Κεχαγιά, Μελαμπιώτη, Μπουζουνιεράκη, Φωνιαδάκη 9, Θεοδοσούλη 18, Φρονιμάκη 8.

Ανδρογέας-ΑΟΚ Ιεράπετρα       74-31

ΑΝΔΡΟΓΕΑΣ (Σταυρακάκη): Καζάκη 16, Γαλανάκη 22 (4), Κουνουπάκη 2, Κονσολάκη 4(1), Ψαρρά 17, Χατζημιχαήλ, Μπλιάτζα, Λαουμτζή 9, Χατζηγιαννάκη, Φανουράκη 4.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει