Χωρίς Τσέλιο στην Καλαμαριά ο Εργοτέλης

ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΣΤΟΧΟΣ Η ΝΙΚΗ ΑΥΡΙΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΝ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΜΕΝΟ ΑΠΟΛΛΩΝΑ ΠΟΝΤΟΥ

162

Στη Θεσσαλονίκη θα πέσει αύριο (2.30μμ) για τον Εργοτέλη η αυλαία του πρώτου γύρου της Σούπερ Λιγκ 2, με την αναμέτρηση κόντρα στον εκ των ουραγών Απόλλωνα Πόντου να αποτελεί μονόδρομο νίκης για το ηρακλειώτικο συγκρότημα.

Οι «κιτρινόμαυροι», έχοντας μπροστά τους ένα δύσκολο πρόγραμμα στην έναρξη του δεύτερου μισού του πρωταθλήματος, πρέπει να επιστρέψουν με τρεις βαθμούς από τη συμπρωτεύουσα για να δουν με αισιοδοξία τη συνέχεια. Η δουλειά πρέπει βέβαια να γίνει δίχως τον Τσέλιο που λόγω ίωσης έμεινε εκτός αποστολής, όπως και ο ανέτοιμος Κοιλιάρας.

Η αποστολή που θα αναχωρήσει νωρίς το πρωί του Σαββάτου, αποτελείται από τους Κατσιμήτρο, Καλογεράκη, Μποτέ, Μπούση, Οικονόμου, Μπάτζιο, Πέιο, Σπίριακ, Μπρους, Κατσούρι, Αλεξάκη, Μπουρσέλη, Μπουτσάκη, Μανουσάκη, Σταθόπουλο, Ροβίθη, Έφορντ και Μπαράτα.

Η τελευταία προπόνηση του Εργοτέλη θα πραγματοποιηθεί σήμερα στις εγκαταστάσεις του Άρη στο Νέο Ρύσιο.

Εξάλλου, όπως ανακοινώθηκε χθες, το πρώτο ματς του Εργοτέλη για τον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος θα διεξαχθεί με τον Απόλλωνα Σμ. στο Παγκρήτιο, την Παρασκευή 10 Γενάρη (5μμ).

Ποδαρικό στις αγωνιστικές υποχρεώσεις του Εργοτέλη για το 2020 θα κάνει σήμερα (1μμ) η ομάδα Κ19, η οποία υποδέχεται στο Μαρτινέγκο την αντίστοιχη των Χανίων, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Νέων της Super League 2.

Διαιτητής θα είναι ο Σαμιωτάκης (Ηρακλείου).

Ισόπαλος ο Πλατανιάς

Σημαντικό βαθμό (2-2) απέσπασε ο Πλατανιάς στην Πάτρα από την Παναχαϊκή, σε ένα ματς που σημαδεύτηκε από αρκετές διακοπές, λόγω προβλήματος στην ηλεκτροδότηση του γηπέδου.

Οι Πατρινοί προηγήθηκαν δύο φορές με τους Πολύμο (24’), Μαυρία (39’) και οι Χανιώτες ισοφάρισαν με τους Κωστίκο (32’), Λεϊρία (55’).

Αύριο για την 11η αγωνιστική, θα γίνουν τα ματς:

Απόλλων Π.-Εργοτέλης (2.30μμ): Θεοχάρης (Θεσσαλίας), Σάκκας (Θεσσαλίας), Χατζημανώλης (Δωδ/νήσου)

Απόλλων Λ.-Γιάννινα (2.45μμ, ΕΡΤ Sports) : Νταούλας (Δυτ. Αττικής)

Καραϊσκάκης-Κέρκυρα (3μμ): Ρούσσος (Κορινθίας)

Απόλλων Σμ.-Λεβαδειακός (3μμ): Κάτοικος (Αθηνών)

Δευτέρα

Χανιά-Δόξα Δρ. (6μμ, EΡΤ Sports): Ανδριανός (Αχαΐας)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (ΣΕ 10 ΑΓΩΝΕΣ)

                                           Β.       ΓΚΟΛ

1) Γιάννινα          24           18- 4

 2) Απόλλων Σμ.  20           16- 5

  3) Καραϊσκάκης  17           16-15

 4) Απόλλων Λ.    17           14-10

 5) Πλατανιάς       17           19-17

 6) Εργοτέλης       16           15-16

7) Παναχαϊκή      16           15-11
8) Χανιά               14           11-6

9) Λεβαδειακός  14           10-9

10) Δόξα Δρ.       13           11-9

11) Απόλλων Π.  -3           2-25

12) Κέρκυρα        -3           2-22

Μπορεί επίσης να σας αρέσει