­­­Αύριο η βράβευση των… μαθηματικών μυαλών

1.237

Η τελετή βράβευσης των μαθητών και μαθητριών Γυμνασίων – Λυκείων  της περιφερειακής ενότητας Ηρακλείου  που διακρίθηκαν στους Μαθηματικούς Διαγωνισμούς κατά το σχολικό Έτος 2018-2019 θα γίνει αύριο, Παρασκευή 10 Μαΐου, στις 7 το απόγευμα στο Ηράκλειο,  στην αίθουσα  «Μανώλης Καρέλλης» του δευτέρου ορόφου του δημοτικού κτηρίου της οδού Ανδρόγεω . την βράβευση οργανώνει το παράρτημα Ηρακλείου της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας.

Ομιλητές της εκδήλωσης θα είναι οι  κα Σουζάννα Παπαδοπούλου, ομότιμη καθηγήτρια του Τμήματος Μαθηματικών & Εφαρμοσμένων Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Κρήτης, και Κος Στέφανος Τραχανάς, διευθυντής του Κέντρου Ανοικτών Διαδικτυακών Μαθημάτων Mathesis,  με θέμα: «Διάλογοι για τα Μαθηματικά».

Την εκδήλωση θα πλασιώσουν μουσικά τα «Πλουμιστά Παραμύθια». Η επιμέλεια και αφήγηση είναι της κ. Ευαγγελίας Ορφανουδάκη. Συνοδεύουν μουσικά και τραγουδάει οι κ. κ. Γιάννης Μπορμπουδάκης και Βαγγέλης Συλιγάρδος.

Σημειώνεται πως το Παράρτημα Ηρακλείου της ΕΜΕ οργανώνει δωρεάν μαθήματα για μαθητές με αυξημένο ενδιαφέρον για τα μαθηματικά (η θεματολογία των μαθημάτων είναι κυρίως μέσα από μαθηματικούς διαγωνισμούς και Ολυμπιάδες), τα οποία για αυτό το σχολικό έτος ολοκληρώθηκαν πριν από το Πάσχα. Ο νέος κύκλος μαθημάτων θα ξεκινήσει το επόμενο σχολικό έτος στα τέλη Σεπτεμβρίου.

Περισσότερες πληροφορίες μπορεί να βρει κανείς στη σελίδα του παραρτήματος www.mathher.gr καθώς και στα τηλέφωνα 6937372737 (Ανδρέας Βαρβεράκης) και 6945411513 (Αλέξανδρος Συγκελάκης).

Αποτελέσματα διαγωνισμών Θαλή -Ευκλείδη – Αρχιμήδη Ν. Ηρακλείου

Γ ΛΥΚΕΙΟΥ

1.Λουλουδάκης Νίκος4ο Γενικό Λύκειο Ηρακλείου

2.Πυλιώτης Αθανάσιος Πειραματικό Γενικό Λύκειο Ηρακλείου (Θ+Ε)**

Β ΛΥΚΕΙΟΥ

1.Δαμιανάκη Αναστασία 3ο Γενικό Λύκειο Ηρακλείου

2.Δουλγεράκης Ηρακλής Γενικό Λύκειο Μοιρών Ηρακλείου

3.Ζαϊμάκης Ορφέας Πειραματικό Γενικό Λύκειο Ηρακλείου

  1. Μαργαρίτης Μηνάς Πειραματικό Γενικό Λύκειο Ηρακλείου (Θ+Ε+Α)***
  2. Ξενικάκης Γιώργος Πειραματικό Γενικό Λύκειο Ηρακλείου
  3. Παπαδόπουλος Κωνσταντίνος Πειραματικό Γενικό Λύκειο Ηρακλείου
  4. Πλατάκη Παυλίνα Πειραματικό Γενικό Λύκειο Ηρακλείου
  5. Ρουσογιαννάκη Αυγή 11ο Γενικό Λύκειο Ηρακλείου
  6. Σαμιωτάκης Βασίλης Πειραματικό Γενικό Λύκειο Ηρακλείου
  7. Ταβερναράκης Νίκος Πειραματικό Γενικό Λύκειο Ηρακλείου

Α’ Λυκείου

  1. Βισκαδουράκης Μανώλης Γυμνάσιο Γουβών Ηρακλείου
  2. Γιαλιτάκης Ιωάννης Μουσικό Γυμνάσιο Ηρακλείου
  3. Δελάκης Δημήτρης 3ο Γενικό Λύκειο Ηρακλείου
  4. Θεοδωράκης Γεώργιος 3ο Γενικό Λύκειο Ηρακλείου
  5. Κωστάκης Τηλέμαχος – Παναγιώτης Λύκειο Μοιρών Ηρακλείου
  6. Λαγουδάκη Μαρία Λύκειο Μοιρών Ηρακλείου
  7. Πασχάλη Αικατερίνη 11ο Γενικό Λύκειο Ηρακλείου
  8. Παυλάκη Βασιλική 3ο Γενικό Λύκειο Ηρακλείου
  9. Σμυρνάκης Νίκος Παγκρήτιον Ηρακλείου (Θ+Ε)**
  10. Τουβλέλιος Ιγνάτιος Λύκειο Γαζίου Ηρακλείου
  11. Χαχλάκης Γιάννης 11ο Γενικό Λύκειο Ηρακλείου
  12. Χουστουλάκης Ροδάμανθος Λύκειο Μοιρών Ηρακλείου

Γ’ Γυμνασίου

  1. Βελιδάκη Καλλιόπη – Μαρία Γυμνάσιο Αγίων Δέκα Ηρακλείου
  2. Γενναράκης Νίκος 6ο Γυμνάσιο Ηρακλείου
  3. Κακαβελάκη Ανθή 5ο Γυμνάσιο Ηρακλείου (Θ+Ε)**
  4. Κακαλης Νικόλαος 4ο Γυμνάσιο Ηρακλείου
  5. Κασκαμανίδου Μαρίνα Γυμνάσιο Γαζίου Ηρακλείου
  6. Κρητσοτάκη Μαρία Γυμνάσιο Αρκαλοχωρίου Ηρακλείου
  7. Μεταξά Σοφία Πειραματικό Γυμνάσιο Ηρακλείου
  8. Μπαλάφας Σπύρος Γυμνάσιο Γαζίου Ηρακλείου
  9. Πετράκη Ευαγγελία Μουσικό Γυμνάσιο Ηρακλείου
  10. Σουρλατζή Ελένη 2ο Γυμνάσιο Ηρακλείου
  11. Τσατσάνης Ανδρέας Πειραματικό Γυμνάσιο Ηρακλείου
  12. Φλουζίν Αλέξανδρος Σχολείο Ευρωπαϊκής Παιδείας Ηρακλείου
  13. Χαιρέτης Γεώργιος 13ο Γυμνάσιο Ηρακλείου
  14. Χατζηαθανασίου Ελευθερία – Γεωργία Γυμνάσιο Αρχανών Ηρακλείου

Β’ Γυμνασίου

  1. Αργυρή Κατερίνα 13ο Γυμνάσιο Ηρακλείου
  2. Βασιλάκη Στυλιανή 3ο Γυμνάσιο Ηρακλείου
  3. Βισκαδουράκης Γιώργος Γυμνάσιο Γουβών Ηρακλείου (Θ+Ε)**
  4. Γεωργούλας Δημήτριος Γυμνάσιο Νέας Αλικαρνασσού
  5. Θεοδωράκη Πελαγία – Φωτεινή 3ο Γυμνάσιο Ηρακλείου
  6. Καγιαμπάκης Γιώργος 14ο Δημοτικό Σχολείο Ηρακλείου (ΣΤ’ τάξη) (Θ+Ε+Α)***
  7. Καλυκάκη Αντιγόνη 2ο Γυμνάσιο Ηρακλείου (Θ+Ε)**
  8. Κόκκινος Λευτέρης 11ο Γυμνάσιο Ηρακλείου
  9. Πολυχρονάκης Ιωάννης 1ο Γυμνάσιο Ηρακλείου (Θ+Ε)**
  10. Σιμιτζής Ηλίας Παγκρήτιον Ηρακλείου (Θ+Ε)**
  11. Σινάνη Μαριλένα 3ο Γυμνάσιο Ηρακλείου
  12. Ταβερναράκης Εμμανουήλ Πειραματικό Γυμνάσιο Ηρακλείου (Θ+Ε)**
  13. Τουμπανιάρης Μάνος 4ο Γυμνάσιο Ηρακλείου
  14. Φοινικανάκη Στέλλα 6ο Γυμνάσιο Ηρακλείου
  15. Φουσκη Γαρυφαλλιά Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Ηρακλείου
  16. Χαραμη Μαρία 3ο Γυμνάσιο Ηρακλείου
  17. Χουρδάκης Αριστοφάνης 3ο Γυμνάσιο Ηρακλείου (Α’ τάξη).

** Διακρίθηκαν σε Θαλή και Ευκλείδη.

*** Διακρίθηκαν σε Θαλή, Ευκλείδη και Αρχιμήδη.

7ος μαθηματικός διαγωνισμός “Ο Επιμενίδης”

Σάββατο, 3 Νοεμβρίου 2018

Διακριθέντες μαθητές (A΄ Γυμνασίου)

1o βραβείο-αριστείο

  1. Καγιαμπάκης Γιώργος 14ο Δημοτικό Σχολείο Ηρακλείου

Επαινοι

1.Καπετανάκης Αδάμ Παγκρήτιο Εκπ/ριο

2.Ματαλιωτάκης Πέτρος 2ο Γυμνάσιο Ηρακλείου

3.Μπερκάκης Μανώλης Γυμνάσιο Μοιρών Ηρακλείου

4.Λεμονάκης Μηνάς Γυμνάσιο Τυλίσου Ηρακλείου

5.Χατζηπαντελίδης Γιάννης  13ο Γυμνάσιο Ηρακλείου

6.Χουρδάκης Αριστοφάνης  3ο Γυμνάσιο Ηρακλείου.

 

Μπορεί επίσης να σας αρέσει