Οι κληρώσεις της ΕΚΑΣΚ

ΜΕΤΑ ΑΠΟ 7 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΙΣ ΕΘΝΙΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ Ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ ΘΑ ΑΓΩΝΙΣΤΕΙ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚΟ ΑΝΔΡΩΝ • Ο ΤΗΓΑΝΙΤΗΣ ΝΕΑ ΟΜΑΔΑ

211

Η αντίστροφη μέτρηση για την έναρξη των τοπικών πρωταθλημάτων μπάσκετ ξεκίνησε με την κλήρωση των πρωταθλημάτων της ΕΚΑΣΚ.
Παράγοντες, προπονητές, παίκτες εύχονται ως συνήθως να υπάρξει μια καλή χρονιά με θέαμα και να έχουν όλοι την υγεία τους. Μακάρι.
17 Σεπτεμβρίου αρχιζουν οι Παίδες, 23 τελικά Σεπτεμβρίου οι Έφηβοι, 30 Σεπτεμβρίου οι Νεάνιδες, 15 Οκτωβρίου οι Κορασίδες, 21 ή 23 Οκτωβρίου οι Γυναίκες και 22-23 Οκτωβρίου οι Άνδρες, που φέτος και μετά από 7 χρόνια στις εθνικές κατηγορίες θα έχει τον Εργοτέλη και τον Τηγανίτη ως νέα ομάδα. Φυσικά θα κρατηθεί εφόσον μέχρι τον Ιανουάριο παρουσιάσει ομάδα Παμπαίδων.Αλλιως θα αποβληθεί,θα ακυρωθούν όλα τα αποτελέσματα του και του χρονου δεν θα αγωνιστεί πουθενά..

Στο πρωτάθλημα Ανδρών συμμετοχή επίσης έχει δηλώσει η ομάδα Νέων του “Ηράκλειο”, που θα λάβει μέρος, χωρίς τα αποτελέσματά της να συμπεριλαμβάνονται στο βαθμολογικό πίνακα και με την προϋπόθεση ότι σε περίπτωση αποχώρησής της από το πρωτάθλημα υποχρεούται να καταβάλλει στον λογαριασμό της ΕΚΑΣΚ όλα τα έξοδα διαιτησίας και γραμματείας που θα πλήρωνε σε όλους τους εναπομείναντες αγώνες.

Β’ Φάση

Στη φάση αυτή προκρίνονται οι 4 πρώτες ομάδες και θα συναντηθούν μεταξύ τους στις τρεις νίκες(1-4,2-3) συνυπολογίζοντας τα μεταξύ τους αποτελέσματα της Α’ φάσης.

Στις τρεις νίκες θα παιχτεί και ο τελικός.

Oι αγώνες του Πρωταθλήματος Ανδρών θα διεξάγονται Δευτέρα, εφόσον πρόκειται για συναντήσεις του ίδιου νομαρχιακού διαμερίσματος και οι υπόλοιπες συναντήσεις θα διεξάγονται Κυριακή.

Σε ότι αφορά τις ηλικίες των αθλητών, υποχρεούνται τα σωματεία να έχουν στην 12αδα τους τουλάχιστον δύο αθλητές κάτω των είκοσι ετών, δηλαδή γεννηθέντες το έτος 1997 και νεότεροι, και δύο αθλητές κάτω των είκοσι δυο ετών, δηλαδή γεννηθέντες το έτος 1995 και νεότεροι και θα πρέπει υποχρεωτικά να υπάρχει στην πεντάδα τουλάχιστον ένας απ’ αυτούς στα τρία πρώτα δεκάλεπτα.

Σε περίπτωση αποβολής, λόγω φάουλ και των τεσσάρων αθλητών κατά τη διάρκεια του αγώνα, η ομάδα μπορεί να χρησιμοποιήσει αθλητή διαφορετικής ηλικίας.

ε όλες τις άλλες περιπτώσεις (αποβολές – τραυματισμοί κ.λ.π.) η ομάδα θα συνεχίζει τον αγώνα με 4 παίκτες.

 

ΑΝΔΡΩΝ

1η αγωνιστική-10η Ν. Ηράκλειο-Ακρωτήρι Κύδων-Πεδιάδα Εργοτέλης-Δειλινό Ηρόδοτος-Ακ. Ρεθύμνου Μεσσαρά-ΑΣΗ Τηγανίτης
2η αγωνιστική-11η Πεδιάδα-Ν. Ν. Ηράκλειο Δειλινό-Κύδων Ακ. Ρεθύμνου-Εργοτέλης Τηγανίτης-Ηρόδοτος Ακρωτήρι-Μεσσαρά
3η αγωνιστική-12η Ν. Ηράκλειο-Δειλινό Κύδων-Ακ. Ρεθύμνου Εργοτέλης-ΑΣΗ Τηγανίτης Ηρόδοτος-Μεσσαρά Ακρωτήρι-Πεδιάδα
4η αγωνιστική-13η Ακ. Ρεθύμνου-Ν. Ηράκλειο ΑΣΗ Τηγανίτης-Κύδων Μεσσαρά-Εργοτέλης Ηρόδοτος-Ακρωτήρι Δειλινό-Πεδιάδα
5η αγωνιστική-14η Ν. Ηράκλειο-ΑΣΗ Τηγανίτης Κύδων-Μεσσαρά Εργοτέλης-Ηρόδοτος Ακρωτήρι-Δειλινό Πεδιάδα-Ακ. Ρεθύμνου
6η αγωνιστική-15η Μεσσαρά-Ν. Ηράκλειο Ηρόδοτος-Κύδων Εργοτέλης-Ακρωτήρι ΑΣΗ Τηγανίτης-Πεδιάδα Ακ. Ρεθύμνου-Δειλινό
7η αγωνιστική- 16η Ν. Ηράκλειο-Ηρόδοτος Κύδων-Εργοτέλης Ακρωτήρι-Ακ. Ρεθύμνου Πεδιάδα-Μεσσαρά Δειλινό-ΑΣΗ Τηγανίτης
8η αγωνιστική – 17η Εργοτέλης-Ν. Ηράκλειο Κύδων-Ακρωτήρι Ηρόδοτος-Πεδιάδα Μεσσαρά-Δειλινό ΑΣΗ Τηγανίτης-Ακ. Ρεθύμνου
9η αγωνιστική-18η Ν. Ηράκλειο-Κύδων Ακρωτήρι-ΑΣΗ Τηγανίτης Πεδιάδα-Εργοτέλης Δειλινό-Ηρόδοτος Ακ. Ρεθύμνου-Μεσσαρά

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

1η-4η
Εργοτέλης-ΟΦΗ
Ηρόδοτος-Αρκάδι
2η -5η
Αρκάδι-Εργοτέλης
ΟΦΗ-Ηρόδοτος
3η-6η
Εργοτέλης-Ηρόδοτος
Αρκάδι-ΟΦΗ

ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

1η αγωνιστική – 8η
Αρκάδι-ΟΑΣΗ
ΟΑΧ-ΟΦΗ
Εργοτέλης-ΑΟΑΝ
Ιεράπετρα-Ηρόδοτος
2η – 9η
ΟΦΗ-Αρκάδι
ΑΟΑΝ-ΟΑΧ
Ηρόδοτος-Εργοτέλης
Ιεράπετρα-ΟΑΣΗ
3η-10η
Αρκάδι-ΑΟΑΝ
ΟΑΧ-Ηρόδοτος
Εργοτέλης-Ιεράπετρα
ΟΑΣΗ-ΟΦΗ
4η-11η
Ηρόδοτος-Αρκάδι
Ιεράπετρα-ΟΑΧ
Εργοτέλης-ΟΑΣΗ
ΑΟΑΝ-ΟΦΗ
5η-12η
Αρκάδι-Ιεράπετρα
ΟΑΧ-Εργοτέλης
ΟΑΣΗ-ΑΟΑΝ
ΟΦΗ-Ηρόδοτος
6η-13η
Εργοτέλης-Αρκάδι
ΟΑΧ-ΟΑΣΗ
Ιεράπετρα-ΟΦΗ
Ηρόδοτος-ΑΟΑΝ
7η-14η
Αρκάδι-ΟΑΧ
ΟΑΣΗ-Ηροδοτος
ΟΦΗ-Εργοτέλης
ΑΟΑΝ-Ιεράπετρα

ΝΕΑΝΙΔΩΝ

1η αγωνιστική-8η
ΟΦΗ-Ανδρογέας
Εργοτέλης-Αρκάδι
Ηρόδοτος-ΟΑΧ
Ρεπό: Ιεράπετρα
2η -9η
Ανδρογέας-Ιεράπετρα
Αρκάδι-ΟΦΗ
ΟΑΧ-Εργοτέλης
Ρεπό: Ηρόδοτος
3η-10η
Ιεράπετρα-Αρκάδι
ΟΦΗ-ΟΑΧ
Εργοτέλης-Ηρόδοτος
Ρεπό: Ανδρογέας
4η-11η
ΟΑΧ-Ιεράπετρα
Ηρόδοτος-ΟΦΗ
Αρκάδι-Ανδρογέας
Ρεπό: Εργοτέλης
5η-12η
Ιεράπετρα-Ηρόδοτος
ΟΦΗ-Εργοτέλης
Ανδρογέας-ΟΑΧ
Ρεπό: Αρκάδι
6η-13η
Εργοτέλης-Ιεράπετρα
Ηρόδοτος-Ανδρογέας
ΟΑΧ-Αρκάδι
Ρεπό: ΟΦΗ
7η-14η
Ιεράπετρα-ΟΦΗ
Ανδρογέας-Εργοτέλης
Αρκάδι-Ηρόδοτος
Ρεπό: ΟΑΧ

ΠΑΙΔΩΝ Α’

1η αγωνιστική – 10η
Ακρωτήρι – Ηρόδοτος
Αναγέννηση-Ανδρογέας
ΑΓΟΡ-ΑΚ Ρεθύμνου
Εργοτέλης-ΟΦΗ
Ηράκλειο - Κύδων
2η – 11η
Ανδρογέας-Ακρωτήρι
ΑΚ Ρεθύμνου-Αναγέννηση
ΟΦΗ – ΑΓΟΡ
Κύδων - Εργοτέλης
Ηρόδοτος - Ηράκλειο
3η – 12η
Ακρωτήρι – ΑΚ Ρεθύμνου
Αναγέννηση – ΟΦΗ
ΑΓΟΡ – Κύδων
Εργοτέλης – Ηράκλειο
Ηρόδοτος-Ανδρογέας
4η – 13η
ΟΦΗ – Ακρωτήρι
Κύδων – Αναγέννηση
Ηράκλειο – ΑΓΟΡ
Εργοτέλης – Ηρόδοτος
ΑΚ Ρεθύμνου-Ανδρογέας
5η – 14η
Ακρωτήρι-Κύδων
Αναγέννηση-Ηράκλειο
ΑΓΟΡ-Εργοτέλης
Ηρόδοτος-ΑΚ Ρεθύμνου
Ανδρογέας-ΟΦΗ
6η – 15η
Ηράκλειο-Ακρωτήρι
Εργοτέλης-Αναγέννηση
ΑΓΟΡ-Ηρόδοτος
Κύδων-Ανδρογέας
ΟΦΗ-ΑΚ Ρεθύμνου
7η – 16η
Ακρωτήρι-Εργοτέλης
Αναγέννηση-ΑΓΟΡ
Ηρόδοτος-ΟΦΗ
Ανδρογέας-Ηράκλειο
ΑΚ Ρεθύμνου-Κύδων
8η – 17η
ΑΓΟΡ-Ακρωτήρι
Αναγέννηση – Ηρόδοτος
Εργοτέλης-Ανδρογέας
Ηράκλειο-ΑΚ Ρεθύμνου
Κύδων-ΟΦΗ
9η – 18η
Ακρωτήρι-Αναγέννηση
Ηρόδοτος-Κύδων
Ανδρογέας-ΑΓΟΡ
ΑΚ Ρεθύμνου-Εργοτέλης
ΟΦΗ-Ηράκλειο

ΠΑΙΔΩΝ Β’

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

1η αγωνιστική – 8η
Πλατανιάς – ΑΟΚ Χανιά
Ηρόδοτος-ΑΓΟΡ 2
ΟΦΗ 2 – Μεσσαρά
ΟΑΧ – Δειλινό
2η – 9η
ΑΓΟΡ 2- Πλατανιάς
Μεσσαρά-Ηρόδοτος
Δειλινό – ΟΦΗ 2
ΟΑΧ-ΑΟΚ Χανιά
3η – 10η
Πλατανιάς – Μεσσαρά
Ηρόδοτος-Δειλινό
ΟΦΗ 2 – ΟΑΧ
ΑΟΚ Χανιά – ΑΓΟΡ 2
4η – 11η
Δειλινό – Πλατανιάς
ΟΑΧ – Ηρόδοτος
ΟΦΗ 2 – ΑΟΚ Χανιά
Μεσσαρά-ΑΓΟΡ 2
5η – 12η
Πλατανιάς- ΟΑΧ
Ηρόδοτος – ΟΦΗ 2
ΑΟΚ Χανιά – Μεσσαρά
ΑΓΟΡ 2 – Δειλινό
6η – 13η
ΟΦΗ 2 – Πλατανιάς
Ηρόδοτος-ΑΟΚ Χανιά
ΟΑΧ – ΑΓΟΡ 2
Δειλινό – Μεσσαρά
7η – 14η
Πλατανιάς – Ηρόδοτος
ΑΟΚ Χανιά – Δειλινό
ΑΓΟΡ 2 – ΟΦΗ 2
Μεσσαρά-ΑΟΧ

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

1η αγωνιστική – 10η
Σητειακός – Νεάπολη
Πεδιάδα – Οαση
ΑΟΑΝ – Άσκηση
Ιεράπετρα - Γιούχτας
Ρεπό: Ηράκλειο 2
2η – 11η
Νεάπολη – Ηράκλειο 2
ΟΑΣΗ – Σητειακός
Ασκηση – Πεδιάδα
Γιούχτας - ΑΟΑΝ
Ρεπό: Ιεράπετρα
3η – 12η
Ηράκλειο 2 – ΟΑΣ
Σητειακός - Ασκηση
Πεδιάδα - Γιούχτας
ΑΟΑΝ – Ιεράπετρα
Ρεπό: Νεάπολη
4η – 13η
Ασκηση – Ηράκλειο 2
Γιούχτας-Σητειακός
Ιεράπετρα – Πεδιάδα
ΟΑΣΗ – Νεάπολη
Ρεπό: ΑΟΑΝ
5η – 14η
Ηράκλειο 2 – Γιούχτας
Σητειακός – Ιεράπετρα
Πεδιάδα – ΑΟΑΝ
Νεάπολη – Ασκηση
Ρεπό: ΟΑΣΗ
6η – 15η
Ιεράπετρα - Ηράκλειο 2
ΑΟΑΝ - Σητειακός
Γιούχτας – Νεάπολη
Ασκηση – ΟΑΣ
Ρεπό: Πεδιάδα
7η – 16η
Ηράκλειο 2 – ΑΟΑΝ
Σητειακός - Πεδιάδα
Νεάπολη - Ιεράπετρα
ΟΑΣΗ – Γιούχτας
Ρεπό: Άσκηση
8η – 17η
Πεδιάδα – Ηράκλειο 2
ΑΟΑΝ – Νεάπολη
Ιεράπετρα - ΟΑΣΗ
Γιούχτας – Ασκηση
Ρεπό: Σητειακός
9η – 18η
Ηράκλειο 2 - Σητειακός
Νεάπολη – Πεδιάδα
ΟΑΣΗ – ΑΟΑΝ
Άσκηση – Ιεράπετρα
Ρεπό: Γιούχτας

ΕΦΗΒΩΝ

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

1η αγωνιστική – 8η
Κύδων-ΑΚ Ρεθύμνου
Δειλινό-Ακρωτήρι
Ηράκλειο-ΑΟΚ Χανιά
ΑΓΟΡ-Μεσσαρά
2η – 9η
Ακρωτήρι-Κύδων
ΑΟΚ Χανιά – Δειλινό
Μεσσαρά – Ηράκλειο
ΑΓΟΡ-ΑΚ Ρεθύμνου
3η – 10η
Κύδων-ΑΟΚ Χανιά
Δειλινό-Μεσσαρά
Ηράκλειο-ΑΓΟΡ
ΑΚ Ρεθύμνου-Ακρωτήρι
4η – 11η
Μεσσαρά-Κύδων
ΑΓΟΡ-Δειλινό
Ηράκλειο – ΑΚ Ρεθύμνου
ΑΟΚ – Ακρωτήρι
5η – 12η
Κύδων-ΑΓΟΡ
Δειλινό-Ηράκλειο
ΑΚ Ρεθύμνου-ΑΟΚ Χανιά
Ακρωτήρι- Μεσσαρά
6η – 13η
Ηράκλειο – Κύδων
Δειλινό-ΑΚ Ρεθύμνου
ΑΓΟΡ-Ακρωτήρι
Μεσσαρά-ΑΟΚ Χανιά
7η – 14η
Κύδων - Δειλινό
ΑΚ Ρεθύμνου-Μεσσαρά
Ακρωτήρι-Ηράκλειο
ΑΟΚ Χανιά-ΑΓΟΡ

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

1η αγωνιστική – 10η
ΟΦΗ-Ανδρογέας
ΟΑΣΗ – Πεδιάδα
Εργοτέλης-Ηρόδοτος
Ιεράπετρα-Αναγέννηση
Ρεπό: Νεάπολη
2η – 11η
Ανδρογέας-Νεάπολη
Πεδιάδα-ΟΦΗ
Ηρόδοτος-ΟΑΣΗ
Αναγέννηση-Εργοτέλης
Ρεπό: Ιεράπετρα
3η – 12η
Νεάπολη – Πεδιάδα
ΟΦΗ-Ηρόδοτος
ΟΑΣΗ – Αναγέννηση
Εργοτέλης-Ιεράπετρα
Ρεπό: Ανδρογέας
4η – 13η
Ηρόδοτος-Νεάπολη
Αναγέννηση-ΟΦΗ
Ιεράπετρα-ΟΑΣΗ
Πεδιάδα – Ανδρογέας
Ρεπό: Εργοτέλης
5η – 14η
Νεάπολη-Αναγέννηση
ΟΦΗ-Ιεράπετρα
ΟΑΣΗ – Εργοτέλης
Ανδρογέας – Ηρόδοτος
Ρεπό: Πεδιάδα
6η – 15η
Ιεράπετρα-Νεάπολη
Εργοτέλης-ΟΦΗ
Αναγέννηση-Ανδρογέας
Ηρόδοτος-Πεδιάδα
Ρεπό: ΟΑΣΗ
7η – 16η
Νεάπολη – Εργοτέλης
ΟΦΗ – ΟΑΣΗ
Ανδρογέας - Ιεράπετρα
Πεδιάδα – Αναγέννηση
8η – 17η
ΟΑΣΗ – Νεάπολη
Εργοτέλης – Ανδρογέας
Ιεράπετρα – Πεδιάδα
Αναγέννηση - Ηρόδοτος
Ρεπό: ΟΦΗ
9η – 18η
Νεάπολη - ΟΦΗ
Ανδρογέας- ΟΑΣΗ
Πεδιάδα - Εργοτέλης
Ηρόδοτος – Ιεράπετρα
Ρεπό: Αναγέννηση

Μπορεί επίσης να σας αρέσει