Με Αθήνα και Πειραιά η Κρήτη

ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΤΗΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΣΤΙΓΜΗΣ ΕΦΕΡΕ ΣΤΟΝ 5ο ΟΜΙΛΟ ΤΙΣ ΟΜΑΔΕΣ ΤΟΥ ΝΗΣΙΟΥ / ΞΕΚΙΝΑΕΙ Η Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ ΣΤΙΣ 12-13 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

229

Ο κύβος ερρίφθη! Η Εκτελεστική Επιτροπή της ΕΠΟ στη χθεσινή της συνεδρίαση προχώρησε στην κατάρτιση των πέντε ομίλων των 14 ομάδων  στην  Γ΄ Εθνική για το πρωτάθλημα το οποίο θα ξεκινήσει στις 12-13 Νοεμβρίου, ενώ οι πέντε πρωταθλητές θα διεκδικήσουν τα τέσσερα εισιτήρια ανόδου μετά από ειδικό πρωτάθλημα που θα γίνει.

Σε ό,τι αφορά τις ομάδες της Κρήτης έγινε η ανατροπή καθώς σε  αντίθεση με τις φήμες που υπήρξαν τις τελευταίες ώρες για την ένταξη τους σε όμιλο μαζί με τις ομάδες της Πελοποννήσου, τοποθετήθηκαν τελικά στον 5ο όμιλο  μαζί με Αθήνα και Πειραιά.

Συγκεκριμένα στον όμιλο που θα έχει όπως και όλοι οι άλλοι  14 ομάδες περιλαμβάνονται  τέσσερις  από την Αθήνα (Άγιος Ιερόθεος ή Αγία Παρασκευή ή Πανιώνιος ή Άρης Πετρούπολης ή Φωστήρας) τρεις από τον  Πειραιά(Κερατσίνι, Εθνικός, ΑΕ Μοσχάτου) δυο από την Ανατολική Αττική (Θύελλα Ραφήνας, Μαρκό) και οι πέντε από την Κρήτη (Γιούχτας, ΑΟΤ,  Πόρος

Αλμυρός,  ΑΟΑΝ). Η αλλαγή έγινε μετά τις αντιδράσεις που προκάλεσε στις ομάδες της Πελοποννήσου το ενδεχόμενο να είναι μαζί με την Κρήτη και  μάλιστα εκδόθηκε και σχετική ανακοίνωση.

Μετά  από εισήγηση της Επιτροπής Διοργανώσεων, το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας θα ξεκινήσει στις 12-13 Νοεμβρίου, θα διεξαχθεί σε πέντε ομίλους των 14 ομάδων, ενώ η άνοδος Σούπερ Λιγκ  2 θα κριθεί σε ειδικό πρωτάθλημα με συμμετοχή των πέντε πρωταθλητών της κανονικής περιόδου (θα προβιβαστούν οι τέσσερις πρώτοι).

Η κλήρωση για το νέο πρωτάθλημα θα διεξαχθεί,  εκτός απροόπτου, την προσεχή Δευτέρα 7 Νοεμβρίου χωρίς να έχουν γίνει ακόμη γνωστές λεπτομέρειες για τον τόπο και την ώρα διεξαγωγής της κλήρωσης.

ΟΙ ΠΕΝΤΕ ΟΜΙΛΟΙ ΤΗΣ Γ’ ΕΘΝΙΚΗΣ

Οι πέντε όμιλοι όπως καταρτίστηκαν χθες από την Εκτελεστική επιτροπή της ΕΠΟ είναι:

1ος όμιλος

Αλεξανδρούπολη

Πανθρακικός

Άρης Αβάτου

Ορφέας Ξάνθης

Βύρων Καβάλας

Καβάλα

Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου

Νέστος Χρυσούπολης

Δόξα Δράμας

Απόλλων Παραλιμνίου

Θερμαϊκός

Καμπανιακός

Ποσειδώνας Νέας Μηχανιώνας

Αγροτικός Αστέρας

  • Εκκρεμεί η απόφαση για τον Πανδραμαϊκό, υπάρχει ενδεχόμενο να μπει στον 1ο όμιλο.

2ος όμιλος

Κοζάνη FC

ΑΕΠ Κοζάνη

Καστοριά

ΑΟ Χανιώτης

Πιερικός

Εθνικός Νέου Κεραμιδίου

Σβορώνος

Μακεδονικός Φούφα

Κεραυνός Αγγελοχωρίου (πήρε ΑΦΜ Θύελλας Σαρακηνών)

Ολυμπιακός Βόλου

ΠΟ Ελλασόνας

Δωτιέας Αγιάς

ΠΑΟ Κρηστώνης

Εδεσσαϊκός

3ος όμιλος

ΠΟ Φήκης

ΑΟ Τρίκαλα

Διγενής Νεοχωρίου

Απόλλων Πάργας

Τηλυκράτης Λευκάδας

Παναγρινιακός

Ναυπακτιακός Αστέρας

ΑΠΣ Ζάκυνθος

ΑΟ Υπάτου

Χαλκίδα

Πανελευσινιακός

Βύζας Μεγάρων

ΑΕ Λευκίμμης

Αστέρας Πετριτή

4ος όμιλος

ΑΠΣ Πάτραι

Ερμιονίδα

Παναργειακός

Φοίνικας Νέας Επιδαύρου

Αίας Γαστούνης

Πανηλειακός

Πανγυθεατικός

ΑΟ Διαβολιτσίου

ΑΟ Πυλίου Κω

Ιάλυσος

Ρόδος

Αιολικός

ΑΕ Μυκόνου

  • Η 14η ομάδα θα βγει μετά από κλήρωση που θα συμπεριλαμβάνει πέντε ομάδες της ΕΠΣ Αθηνών (Άγιος Ιερόθεος ή Αγία Παρασκευή ή Πανιώνιος ή Άρης Πετρούπολης ή Φωστήρας). Η κλήρωση θα γίνει όταν θα γίνει και η διαδικασία για το πρωτάθλημα.

5ος όμιλος

4 ομάδες ΕΠΣ Αθηνών (Άγιος Ιερόθεος ή Αγία Παρασκευή ή Πανιώνιος ή Άρης Πετρούπολης ή Φωστήρας*)

Κερατσίνι

Εθνικός

ΑΕ Μοσχάτου

Γιούχτας

ΑΟ Τυμπακίου

Πόρος

Αλμυρός Γαζίου

Άγιος Νικόλαος

Θύελλα Ραφήνας

Μαρκό

Μπορεί επίσης να σας αρέσει