ΠΑΤΡΙΣ :: Πολιτισμός & Διασκέδαση :: Πολιτιστικά Νέα :: Εμφάνιση άρθρου
Πολιτιστικά Νέα Σινεμά Βιβλίο Μαντινάδες Τουρισμός Παραλίες της Κρήτης
Περιεχόμενα
 Κρήτη
 Ελλάδα/Κόσμος
 Αθλητισμός
 Πολιτισμός & Διασκέδαση
 Επιστήμη & Τεχνολογία
 Εκπαίδευση
 Οικονομία
 Ύπαιθρος
 Προεκτάσεις
 Πληροφορίες
 Υπηρεσίες
 Αφιερώματα
 Pets Life - Κατοικίδια
Ψηφοφορία
Ποια είναι η δημοφιλέστερη περιφερειακή ομάδα της χώρας ;
ΟΦΗ
Λάρισα
Ξάνθη
Γιάννινα
Παναχαϊκή
Ολυμπιακός Β.
Παναιτωλικός

Δόθηκαν τα βραβεία των Πολιτιστικών Αγώνων του δήμου

Στην κατάμεστη Βασιλική του Αγίου Μάρκου έγινε το περασμένο Σάββατο η τελετή απονομής βραβείων και επαίνων σε όσους διακρίθηκαν στους διαγωνισμούς των «Πολιτιστικών Αγώνων 2007», που διοργάνωσε ο Δήμος Ηρακλείου.

Η Ορχήστρα Εγχόρδων του Δήμου Ηρακλείου «άνοιξε» την εκδήλωση με μουσικό πρόγραμμα και στη συνέχεια ο αντιδήμαρχος Πολιτισμού Γιάννης Δροσίτης, ο Πρόεδρος της Πολιτιστικής Επιτροπής του Δήμου Ηρακλείου Νίκος Ματζαπετάκης, ο καλλιτεχνικός Δ/ντής Γιώργος Αντωνάκης και τα μέλη των κριτικών επιτροπών απένειμαν τους επαίνους σ΄ όλες τις Θεατρικές Ομάδες που συμμετείχαν στο Φεστιβάλ Θεάτρου των Αγώνων, καθώς και τα βραβεία και Επαίνους στους διακριθέντες των Διαγωνισμών Λογοτεχνίας και Καλλιτεχνικής Φωτογραφίας.

Αναλυτικά, οι διακριθέντες των φετινών Πολιτιστικών Αγώνων είναι οι εξής:



Διαγωνισμός φωτογραφίας



ΒΡΑΒΕΙΑ ΚΑΙ ΕΠΑΙΝΟΙ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ

1) Στην κατηγορία Έγχρωμο- Θέμα Ελεύθερο κατατέθηκαν προς κρίση 141 φωτογραφίες από αυτές κρίθηκαν για ανάρτηση 77 φωτογραφίες και έλαβαν:

Χρυσό μετάλλιο: Ψιλάκη Έφη για το έργο «Γράμμα από το παρελθόν»

Αργυρό μετάλλιο: Φάις Γιάννης για το έργο «Underground»

Χάλκινο μετάλλιο: Παπανικολάου Γιώργος για το έργο «Καταιγίδα»

1ος Έπαινος: Φάις Γιάννης για το έργο «Tango»

2ος Έπαινος: Κουβίδης Κωνσταντίνος για το έργο «Ελένη»

3ος Έπαινος: Μιχελογιαννάκη – Καραβελάκη Αταλάντη για το έργο «Αναπόληση»

2) Στην κατηγορία Ασπρόμαυρο – Ελεύθερο Θέμα κατατέθηκαν προς κρίση 74 φωτογραφίες από αυτές αναρτήθηκαν 60 φωτογραφίες και έλαβαν:

Χρυσό μετάλλιο: Ψιλλάκη Έφη για το έργο «Ο Δρόμος»

Αργυρό μετάλλιο: Κατσακός Ζαχαρίας για το έργο «Αντιθέσεις»

Χάλκινο μετάλλιο: Βασίλης Ζησιμόπουλος για το έργο «Empty Rooms»

1ος Έπαινος: Καραταράκης Εμμανουήλ για το έργο «Εμείς και η Ξανθιά σας»

2ος Έπαινος: Εργαζάκης Εμμανουήλ για το έργο «Levels»

3ος Έπαινος: Βασιλικός Λουκάς για το έργο «Ξεκούραση»

3) Στην κατηγορία Ασπρόμαυρο- Πορτραίτο κατατέθηκαν προς κρίση 53 φωτογραφίες από αυτές κρίθηκαν 45 για ανάρτηση και έλαβαν:

Χρυσό μετάλλιο: Αλμπάνης Νικήτας για το έργο «Εμπειρία Ζωής»

Αργυρό μετάλλιο: Ψιλλάκη Έφη για το έργο «Στιγμές Αναπόλησης»

Χάλκινο μετάλλιο: Δραμουντάνης Γεώργιος για το έργο «Ναυσικά»

1ος Έπαινος: Ζήση Τζένη για το έργο «Αγωνία για το μέλλον»

2ος Έπαινος: Αλμπάνης Νικήτας για το έργο «Ο Ερημίτης»

3ος Έπαινος: Bastian Parschau για το έργο «Γειά σου»

4)Στην κατηγορία Έγχρωμο - Τοπίο κατατέθηκαν προς κρίση 95 φωτογραφίες από αυτές κρίθηκαν 56 για ανάρτηση και έλαβαν:

1ος Έπαινος: Εξ’ ημισείας στους:

α) Γεώργιο Δραμουντάνη για το έργο «Ανατολή στον Ξερόκαμππο»

β) Λιπάκη Μιχαήλ για το έργο «Εις το βουνό ψηλά εκεί»

2ος Έπαινος: Εξ’ ημισείας στους:

α) Μιχελογιαννάκη – Καραβελάκη Αταλάντη για το έργο «Μοναχική Πορεία»

β)Μαρκάκη Χαρά για το έργο «Βιομηχανικό Γαλάζιο»

3ος Έπαινος: Εξ’ ημισείας στους:

α) Ψιλλάκη Έφη για το έργο «Ξημέρωμα στο ερειπωμένο Χωριό»

β) Κουβίδη Κων/νο για το έργο «Τοπίο στα χιόνια»



Λογοτεχνικός διαγωνισμός



ΠΟΙΗΣΗ ΜΗ ΜΑΘΗΤΕΣ

ΒΡΑΒΕΙΑ

1ο ΒΡΑΒΕΙΟ: Στον ΓΙΩΡΓΟ ΠΛΑΤΑΝΑΚΗ για το ποίημα του «ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΠΑΤΡΟΣ ΕΠΙΚΛΗΣΗ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ»

2ο ΒΡΑΒΕΙΟ: Στον ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟ ΚΑΖΑΝΑΚΗ για το ποίημα του «ΠΡΟΦΗΤΙΚΟΝ»

3ο ΒΡΑΒΕΙΟ: Στην ΕΙΡΗΝΗ ΠΑΡΑΔΕΙΣΑΝΟΥ για το ποίημα της «ΠΟΙΗΤΗΣ»

ΕΠΑΙΝΟΙ

1ος ΕΠΑΙΝΟΣ: Στην ΜΑΡΑΚΑ ΚΑΙΤΗ για το ποίημα της «ΔΩΔΕΚΑ ΧΑϊΚΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΤΩΝ ΩΡΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ»

1ος ΕΠΑΙΝΟΣ: Στον ΛΕΜΠΙΔΑΚΗ ΓΕΩΡΓΙΟ για το ποίημα του «ΜΥΣΤΙΚΗ ΕΚΠΟΜΠΗ»

2ος ΕΠΑΙΝΟΣ: Στην ΜΑΤΑΛΛΙΩΤΑΚΗ ΡΙΚΗ για το ποίημα της «ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΠΟΡΙΣΜΑΤΟΣ»

2ος ΕΠΑΙΝΟΣ: Στον ΦΛΟΥΡΗ ΧΡΗΣΤΟ για το ποίημα του «ΞΕΝΑΓΗΣΗ»

3ος ΕΠΑΙΝΟΣ: Στην ΧΟΥΣΤΟΥΛΑΚΗ ΜΑΡΙΑ για το ποίημα του «Ο ΛΕΠΡΟΣ ΠΟΙΗΤΗΣ»

3ος ΕΠΑΙΝΟΣ: Στoν ΣΕΡΜΑΚΗ ΓΙΑΝΝΗ για το ποίημα του «ΣΤΗΝ ΑΓΧΟΝΗ»

3ος ΕΠΑΙΝΟΣ: Στoν ΛΟΥΛΑΚΗ ΜΑΝΩΛΗ για το ποίημα του «ΓΙΑ ΤΟ ΤΡΑΓΙΚΟ ΔΥΣΤΥΧΗΜΑ ΤΟΥ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟΥ ΜΕ ΜΑΘΗΤΕΣ ΣΤΑ ΤΕΜΠΗ»

ΠΕΖΟΓΡΑΦΙΑ ΜΗ ΜΑΘΗΤΕΣ

ΒΡΑΒΕΙΑ

1ο ΒΡΑΒΕΙΟ: Στον ΜΕΤΖΙΝΗ ΝΙΚΟ για το έργο του «ΠΟΡΤΡΑΙΤΟ»

2ο ΒΡΑΒΕΙΟ: Στον ΜΑΡΑΓΚΑΚΗ ΜΙΧΑΛΗ για το έργο του «ΠΟΣΑ ΒΗΜΑΤΑ ΚΡΑΤΟΥΝ ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ»

ΕΠΑΙΝΟΙ

1ος ΕΠΑΙΝΟΣ: Στην ΓΙΑΝΝΑΔΑΚΗ ΣΤΕΛΛΑ για το έργο της «O ΕΠΤΑΠΟΔΟΥΛΗΣ»

2ος ΕΠΑΙΝΟΣ: Στην ΜΑΝΙΩΡΑΚΗ ΕΛΕΝΗ για το έργο της «ΟΙ ΣΙΑΜΑΙΕΣ ΚΟΡΕΣ»

3ος ΕΠΑΙΝΟΣ: Στην ΚΑΝΑΚΗ ΣΤΕΛΛΑ για το έργο της «ΜΠΟΡΩ, ΠΑΡΑΚΑΛΩ, ΝΑ ΕΧΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ?»



Ποίηση μαθητές



ΒΡΑΒΕΙΑ

1ο ΒΡΑΒΕΙΟ: Στην ΖΕΡΒΟΥ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ για το ποίημα της «ΤΟ ΠΟΔΗΛΑΤΟ»

1ο ΒΡΑΒΕΙΟ: Στον ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ ΒΑΓΓΕΛΗΣ για το ποίημα του «ΥΜΝΟΣ ΣΤΙΣ ΠΑΡΘΕΝΕΣ»

2ο ΒΡΑΒΕΙΟ: Στην ΒΟΛΙΤΑΚΗ ΕΜΜΑΝΟΥΕΛΛΑ για το ποίημα της «ΏΡΑ ΣΙΩΠΗΣ»

2ο ΒΡΑΒΕΙΟ: Στην ΑΝΤΩΝΟΔΗΜΗΤΡΑΚΗ ΣΟΦΙΑ για το ποίημα της «ΤΑΞΙΔΙ»

3o ΒΡΑΒΕΙΟ: Στην ΚΟΚΚΙΑΔΗ ΧΑΡΙΚΛΕΙΑ - ΕΙΡΗΝΗ για το ποίημα του «ΣΚΕΨΕΙΣ»

3o ΒΡΑΒΕΙΟ: Στην ΚΕΦΑΛΟΓΙΑΝΝΗ ΜΑΡΙΑ για το ποίημα της «ΜΟΝΟ ΜΑΖΙ ΣΟΥ »

ΕΠΑΙΝΟΙ

1ος ΕΠΑΙΝΟΣ: Στην ΣΟΥΡΙΔΑΚΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ για το ποίημα της «ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ »

1ος ΕΠΑΙΝΟΣ: Στην ΖΑΧΑΡΑΤΟΥ – ΤΖΙΡΙΤΑ ΑΝΤΩΝΙΑ για το ποίημα της «Η ΣΙΩΠΗ ΤΗΣ ΕΛΠΙΔΑΣ»

2ος ΕΠΑΙΝΟΣ: Στον ΚΙΟΥΓΙΟΥΜΤΖΑΚΗΣ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ για το ποίημα του «Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΣ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗΣ»

2ος ΕΠΑΙΝΟΣ: Στην ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗ ΓΕΩΡΓΙΑ για το ποίημα της «Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΗΣ ΘΛΙΨΗΣ»

3ος ΕΠΑΙΝΟΣ: Στην ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΚΟΚΟΛΑΚΗ για το ποίημα του «ΟΤΑΝ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΠΕΘΑΙΝΕΙ…»



Πεζογραφία μαθητές



ΒΡΑΒΕΙΑ

1ο ΒΡΑΒΕΙΟ: Στην ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΑΚΗ ΜΥΡΤΩ-ΑΣΠΑΣΙΑ για το έργο της «ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ»

2ο ΒΡΑΒΕΙΟ: Στην ΖΑΧΑΡΑΤΟΥ – ΤΖΙΡΙΤΑ ΑΝΤΩΝΙΑ για το έργο της «ΒΙΟΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΕΝΟΣ ΣΠΟΥΡΓΙΤΗ »

3ο ΒΡΑΒΕΙΟ: Στον ΠΑΠΑΔΑΚΗ ΒΑΓΓΕΛΗ για το έργο του «1 ΜΥΣΤΙΚΟ ΚΑΙ 1 ΨΕΜΑ»

ΕΠΑΙΝΟΙ

1ος ΕΠΑΙΝΟΣ: Στην ΚΟΥΤΕΝΤΑΚΗ ΔΩΡΑ για το έργο της «ΜΙΑ ΑΤΕΛΕΙΩΤΗ ΑΓΚΑΛΙΑ»

2ος ΕΠΑΙΝΟΣ: Στην ΛΕΒΕΝΤΗ ΜΑΡΙΑ για το έργο της «ΝΕΡΑΙΔΟΥΛΑ»

ΕΙΔΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ : Στους μαθητές της Β’ τάξης του Γυμνασίου Γουβών, τμήμα Β1 και στο φιλόλογο Δημοσθένη Καραγιάννη για το θεατρικό τους έργο «ΜΑΘΗΤΕΣ ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ»



Φεστιβάλ θεάτρου



Στο φεστιβάλ Θεάτρου συμμετείχαν οι παρακάτω θεατρικές ομάδες, τα μέλη των οποίων πήραν επαίνους για την παρουσία τους:

• «ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΠΕΡΝΑΝΤΑ ΑΛΜΠΑ» του Φ.Γ.Λόρκα, από το Εργαστήρι Θεάτρου Δήμου Ιεράπετρας.

• « Σ Η Μ Ε Ι Ο Ν» θεατρικό δρώμενο, από τη Θεατρική Ομάδα Καθηγητών Νομού Ηρακλείου.

• «ΒΟΥΒΟΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ» του Χάρολντ Πίντερ, από το Μικρό Θέατρο (Ρέθυμνο).

• «ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΤΗΣ ΕΥΓΕΝΑΣ» μια παράσταση για παιδιά του Θεόδωρου Μοντσελέζε, από το ΟΜΜΑ ΣΤΟΥΝΤΙΟ.

• «ΜΗΔΕΙΑ» του Μπόστ, από τη ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΟΜΑΔΑ Α.Μ.Α.Κ (Αυτόνομοι Μηχανικοί Ανατολικής Κρήτης).

• Μουσική παράσταση βασισμένη στην οπερέτα «Βαπτιστικός» του Θ.Σακελλαρίου, από τη Μικτή Χορωδία Δήμου Ηρακλείου.

• «Ο ΚΟΥΤΣΟΜΠΟΛΗΣ» του Δημήτρη Ψαθά, από τη Θεατρική Ομάδα Πύργου Ηρακλείου.

• «ΤΑ ΜΩΡΑ ΤΑ ΦΕΡΝΕΙ Ο ΠΕΛΑΡΓΟΣ» των Μ.Ρέππα – Θ.Παπαθανασίου, από τη Θεατρική Ομάδα του 4ου Εσπερινού ΤΕΕ Ηρακλείου.

• «Η ΩΡΑΙΑ ΚΟΙΜΩΜΕΝΗ» Διασκευή του κλασικού παραμυθιού Αγγλική Παντομίμα, από το Θεατρικό Κύκλο-Ομάδα Άγγλων Μόνιμων Κατοίκων Χανίων «Ο Φάρος».





Στατιστικά Άρθρου
Αρθογράφος:
Πατρίς

Ημερομηνία δημοσίευσης:
2/4/2007

Εκτύπωσε Άρθρου
Εκτύπωση Άρθρου

Αποστολή με email
Αποστολή με email

Προσθήκη στα bookmarks
Προσθήκη στ' Αγαπημένα

ΕλαχιστοποίησηΑναζήτηση
Αναζήτηση στις ειδήσεις του patris.gr


Πνευματικά Δικαιώματα 1998 - 2002 © Εκδόσεις Α. Μυκωνιάτη Α.Ε.Αναφορά Προβλήματος | Όροι Χρήσης | Επικοινωνία | Ταυτότητα
Developed by WISE Advanced Solutions